Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
20.07.2017 г.

Как да поливаме, подхранваме и пръскаме зелето

Полезни съвети

Зелето страшно обича водата и затова трябва да бъде поливано често и обилно, иначе реколтата ще пострада. Късните сортове се поливат 10-12 пъти за сезон, ранните – 6-8 пъти. Обилното поливане се ограничева чак месец преди събирането на реколтата, за да не предизвика разцепване на кочаните. Ако пък тогава се случи дъждовно време, трябва да се предприемат мерки за намаляване на поглъщането на влага от зелките. За целта кочаните се натискат на една страна, докато опрат земят – по този начин част от малките коренчета се чупят и поемането на влага от растенията намалява.

Заедно с поливането трябва да се влагат и торове. Зелето толкова обича азот, че само с азотни торове може да бъде получена огромна реколта. Затова се тори главно с амониева селитра или карбамид – 40-60 грама се разтварят в 10 литра вода. Изключение се прави само когато се формират кочаните – тогава се влагат най-вече фосфорни и калиеви торове, тъй като от азота кочаните израстват изключително големи, но се развиват крехки и не стават за продължително съхранение. Най-добре е първите 2 подхранвания да бъдат направени с азотни торове, след което да бъдат вложени суперфосфат и калиев сулфат – по 30-40 грама, разтворени в 10 литра вода. Това ще предотврати разцепването на кочаните и ще намали процента на загниване при съхранението на зелките.

През лятото зелето трябва да бъде опазено от маса вредители. Най-напред разсадът привлича кръстоцветната зелевата бълха. Това са дребни, скачащи бръмбарчета, обикновено черни, които вредят от май до есента и са много активни при топло и сухо време. Възрастните индивиди нагризват горния епидермис и паренхима на листата на зелето, от което се образуват малки ямички, без да засягат долния епидермис. По-късно той се разкъсва и се формират малки дупчици. Силно повредените листа изсъхват. Бълхите предпочитат младите и нежни растения, но наред с тях повреждат и старите. За борба с кръстоцветната зелева бълха могат да се използват препаратите Вазтак нов 100 ЕК (30 милилитра на декар) и Децис 2,5 ЕК (30-40 милилитра на декар).

За отблъскване на зелевата муха се използва смес от дървесна пепел и тютюнев прах, добра работа вършат и обикновените препарати срещу мухи.

Освен това трябва внимателно наблюдение за първата поява на нощенки, белокрилки, зелеви молци и листни въшки – в горещи лета те дават по няколко поколения, затова е в сила просто правило: започнат ли да летят пеперудите, зелето трябва да се напръска с Алтакор 35 ВГ (8-12 грама на декар), Вазтак нов 100 ЕК (0,03%), Децис 2,5 ЕК (50-70 милилитра на декар), Дурсбан 4 ЕК (200 милилитра на декар), Конфидор Енерджи ОД (60-80 милилитра на декар), Нексид 015 КС (40 милилитра на декар), Ранер 240 СК (40 милилитра на декар), Суми Алфа 5 ЕК (25 милилитра на декар) и Фюри 10 ЕК (10 милилитра на декар).

Как да поливаме, подхранваме и пръскаме зелето
51493
 

Последни материали
Виж
Отличиха инж. Иван Ризов като „Лесовъд на годината“ за 2024 г.
До 13 април ще продължат честванията на 100-годишния юбилей на лесовъдите и горските служители
18 000 лева разпредели ДФЗ за производителите на „Странджански манов мед“
През 2024 г. по схемата са усвоени 379 968 лв. от 205 земеделски стопани
500 хил. лева отпуска ДФЗ за борба с доматения молец
Над 1 млн. лв. са получили 274 земеделски стопани през 2024 г.
2 млн. лева получават картофопроизводителите за борба с вредителите
ДФЗ задели 10 млн. лева за развъдните асоциации през 2025 г.
Свързани материали
Виж
Аспержите са зеленчукът с най-голяма площ за отглеждане в Германия
Предстоящо
Начало на конкурса за „зелени“ компании – кандидатствайте!
Според проверка в търговската мрежа
Зеленчуците и яйцата за Великден са поскъпнали спрямо миналата година
Министерска заповед
Лозарите остават без опцията „Събиране на реколтата на зелено“
ДФЗ приема заявления за сертифициране по стандарта GLOBAL G.A.P.
Още две от екосхемите на Стратегическия план
Биоагентите, които ще се ползват при екосхемата за намаляване на пестицидите
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини