Всеки стопанин, който забележи посърналите листа на зелето в лехата, започва да си задава редица въпроси как да спаси витаминозния зеленчук, без да навреди на своето здраве. Опитните градинари имат в своя арсенал много народни съвети и способи, които ще ви позволят веднъж завинаги да се сбогувате с вредителите по зелето.
Много полезно средство срещу вредителите по зелето е поливането на растенията с разтвор на птичи тор. Такъв разтвор е не само добро средство за защита от паразити, но се явява и прекрасен тор, от който зелето започва да расте бързо и по-добре. За приготвянето на разтвора трябва да вземете 200 грама птичи тор и да го разредите в 10 литра вода. Оставете да престои 24 часа и след това полейте растенията.
Преди дъжд или мъгла много производители посипват лехите със зеле с дървесна пепел. Това вещество от векове се смята за отличен тор не само за зелето, но и за всички други зеленчукови култури.
В последно време все по-често в отглеждането на зелето се използва и обработването с оцет. Този народен метод действително е най-ефективен и надежден. След обработка с него зелето може да се употребява във всеки един момент. Оцетът ще спаси зелето ви от кръстоцветната бълха. За тази цел направете разтвор, като вземете чаена чаша 9-процентов оцет и го разтворите в 10 литра топла вода. Опръскайте растенията в ясен топъл ден. За ефект е достатъчна и само една обработка. Срещу гъсениците на зелевата пеперуда пък вземете 1 супена лъжица оцетна есенция, която да разтворите в 10 л топла вода и обработете растенията.
При отглеждането на зеле е добре да бъде покрит разсаденият разсад с нетъкано платно. То ще предпази растенията от палещото слънце и ще предотврати достъпа на различни насекоми до растенията. След като зелето укрепне, а листата станат по-бели и твърди, можете да махнете платното.
От вредителите по зелето може да ви спаси и луковата настойка на водна основа. Нейната силна миризма плаши практически всички вредители и едновременно осигурява на растенията качествени хранителни вещества.