Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
23.06.2017 г.

Ползата от калиевата селитра в градината

Полезни съвети

Калиевата селитра, позната и като калиев нитрат и индийска селитра, е сред най-популярните вещества за наторяване в целия свят, тъй като съдържа и азота, и калия, които са толкова необходими за зеленчуците и плодните дръвчета. Тази тор на практика не съдържа никакви вредни за почвата вещества, което означава, че може да се прилага по-често от обикновените торове. Преди епохата на химическото производство нашите предци приготвяли сами нейния аналог, като смесвали дървесна пепел и оборска тор. Използва се и като основна тор, и за подхранване, включително извънкореново. Калият подобрява най-вече способността на корените да всмукват вещества от почвата, което означава подобрено хранене и съответно – по-богато плододаване. Азотът пък осигурява възможност за бързо увеличаване на листната маса.

Особено ценна е калиевата селитра през пролетта и началото на лятото, тъй като най-голямата необходимост от фосфор – третият важен елемент за развитието на културите – е едва през втората половина на лятото. Преди влагането й трябва да се има предвид, че усилва цъфтежа и плододаването. Затова ако най-ценните части на растенията, които ще торите, са вегетативните (както е при киселеца, копъра, салатите и др.), нейната употреба няма да е от полза, тъй като градината ще заприлича на цветна леха.

Стандартната доза е 20 грама на квадратен метър, макар че много неща зависят от почвата. Ако освен калиева селитра се използва и амониева и карбамид, дозата на калиевата трябва да се намали. През лятото подхранването се прави веднъж на 12-15 дни, като 25 грама селитра се разтварят в 10 литра вода. Особено ефективни са, ако растенията образуват малко плодни пъпки и завръзи или пък плодовете се наливат по-бавно – тогава калиевата селитра е просто необходима. Желателно е подхранването да се провежда или вечер, или рано сутрин при сухо време. Гранулите задължително трябва да се набият в почвата или пък след подхранването да се предприеме обилно поливане.

Ако купувате калиева селитра, не забравяйте, че тя е силен окислител и трябва да се съхранява в херметични пластмасови пакети и метални кофи, далеч от горящи вещества, огън радиатор и дори лампа. Най-добре е да се закупи такова количество, колкото ще стигне за конкретното подхранване, и въобще да не се съхранява. Използвайте гумени ръкавици при подхранването, а ако пръскате с разтвор, сложете респиратор на лицето. 

Ползата от калиевата селитра в градината
45288
 

Последни материали
Виж
В язовир във Варненско заловиха нарушител при изваждането на хрилни мрежи
Извадиха поредните 550 метра бракониерски мрежи от бургаско езеро
Техни колеги обаче се отказаха заради субсидията за качествени плодове
Над 600 овощари от Кюстендилско искат обезщетение за измръзнала реколта
За нарушения при съхранение и за продукти без документи за произход
Спряха дейността на 2 обекта в София за търговия с храни на едро
С близо 39 млн. лв. се увеличава бюджетът за екоинвестиции по подмярка 4.2
Приемът ще бъде отворен до 4 юли
Отворен е втори прием по интервенцията за инвестиции в общинска инфраструктура
ДФЗ
Преведени са над 14,2 млн. лв. на 5 915 малки фермери
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини