Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
23.06.2017 г.

Ползата от калиевата селитра в градината

Полезни съвети

Калиевата селитра, позната и като калиев нитрат и индийска селитра, е сред най-популярните вещества за наторяване в целия свят, тъй като съдържа и азота, и калия, които са толкова необходими за зеленчуците и плодните дръвчета. Тази тор на практика не съдържа никакви вредни за почвата вещества, което означава, че може да се прилага по-често от обикновените торове. Преди епохата на химическото производство нашите предци приготвяли сами нейния аналог, като смесвали дървесна пепел и оборска тор. Използва се и като основна тор, и за подхранване, включително извънкореново. Калият подобрява най-вече способността на корените да всмукват вещества от почвата, което означава подобрено хранене и съответно – по-богато плододаване. Азотът пък осигурява възможност за бързо увеличаване на листната маса.

Особено ценна е калиевата селитра през пролетта и началото на лятото, тъй като най-голямата необходимост от фосфор – третият важен елемент за развитието на културите – е едва през втората половина на лятото. Преди влагането й трябва да се има предвид, че усилва цъфтежа и плододаването. Затова ако най-ценните части на растенията, които ще торите, са вегетативните (както е при киселеца, копъра, салатите и др.), нейната употреба няма да е от полза, тъй като градината ще заприлича на цветна леха.

Стандартната доза е 20 грама на квадратен метър, макар че много неща зависят от почвата. Ако освен калиева селитра се използва и амониева и карбамид, дозата на калиевата трябва да се намали. През лятото подхранването се прави веднъж на 12-15 дни, като 25 грама селитра се разтварят в 10 литра вода. Особено ефективни са, ако растенията образуват малко плодни пъпки и завръзи или пък плодовете се наливат по-бавно – тогава калиевата селитра е просто необходима. Желателно е подхранването да се провежда или вечер, или рано сутрин при сухо време. Гранулите задължително трябва да се набият в почвата или пък след подхранването да се предприеме обилно поливане.

Ако купувате калиева селитра, не забравяйте, че тя е силен окислител и трябва да се съхранява в херметични пластмасови пакети и метални кофи, далеч от горящи вещества, огън радиатор и дори лампа. Най-добре е да се закупи такова количество, колкото ще стигне за конкретното подхранване, и въобще да не се съхранява. Използвайте гумени ръкавици при подхранването, а ако пръскате с разтвор, сложете респиратор на лицето. 

Ползата от калиевата селитра в градината
44607
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини