Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
12.05.2017 г.

С какво да торим картофите

Практика

sinor

Картофите са сред най-благодатните култури за торене – само няколко подхранвания значително увеличават реколтата, при това няма да се наложи да събирате „грахови зърна”. Нещо повече – понасят подхранване по всяко време, а това е и начинът хранителните вещества да бъдат насочени към образуването на грудки вместо на „шума”.

Част от градинарите започват още от есента, влагайки органични и минерални торове там, където през пролетта ще насадят картофите. Смесването на двата вида торове е едновременно изгодно и резултатно, като най-ефективно е подхранването с тях при засаждането. Влагането им в изкопаните дупки осигурява равномерно подхранване на всички растения и доставянето на хранителните вещества точно там, където са необходими.

Впоследствие торовете се разхвърлят между редовете и почвата веднага се разрохква. Целта е гранулите да не останат на повърхността, тъй като азотът от тях бързо изветрява, а фосфорът и калият се свързват с почвата, без да успеят да достигнат до корените на растенията.

От органичните торове най-подходящи за картофите са добре прегорялата оборски тор и компостът, докато сред минералните особено благоприятно им действат комплексните (комбинирани) торове и суперфосфатът. Органичните могат да бъдат вложени по шепа във всяка дупка при саденето или пък в края на пролетта и началото на лятото да бъдат използвани вместо мулч. Ако няма подръка, за засипване на междуредията може да се използва слама или опадала шума от миналата година – ефектът е малко по-слаб, но въпреки това резултатът си заслужава.

Минералните торове пък действат най-добре в комбинация с органичните – на кофа прегоряла оборска тор се добавя по супена лъжица суперфосфат. Той се разтваря много бавно и осигурява хранителни вещества на растенията за продължителен период.

В края на пролетта и началото на лятото могат да бъдат вложени и комбинирани торове, които се разтварят бързо и осигуряват храна на гладните растения. Резултатът се вижда веднага, но тъй като не е дълготраен, се налага процедурата да се повтори, като е добре това да се свърши преди цъфтежа. При вече цъфналите растения пък се използва двоен суперфосфат, който действа много бързо и благодарение на него грудките винаги са големи. След цъфтежа могат да се използват препарати като „Хортигроу” и „Кристалон”.

С какво да торим картофите
52914
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Благодарение на разширяването на площите и въпреки спада в добивите
Реколтата от картофи в северозападна Европа расте заедно с разходите
Основен доставчик на зеленчуци е Турция пред Полша и Нидерландия
Вносът на картофи в Украйна скочи близо 2 пъти
Ръстът е с 9 на сто на годишна база заради повечето засадени площи
Обилната реколта от картофи в Германия се очаква да натисне цените им
Второто тримесечие на 2024 г.
Селскостопанските цени на продукцията и суровините в ЕС продължават да намаляват
Калцият блокира развитието на кафяво гниене при картофите
Вследствие на високите добиви и ранното прибиране на зеленчука
Обилната реколта от картофи в Турция натиска изкупните цени
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини