Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
07.05.2017 г.

Как да използваме минералните торове с максимална ефективност при отглеждането на плодовете

Полезни съвети

Резултатите от употребата на минерални торове в овощната градина веднага се набиват на очи – листната маса става по-зелена, а листата нарастват. От тях зависи до голяма степен нормалното развитие на овошките и обилната плодова реколта. Освен това ако торовете бъдат влагани правилно, могат да увеличат устойчивостта на овошките към болести и вредители. Ето няколко принципни положения за минералните торове, с които трябва да е наясно всеки овощар.

Азотни торове

Азотните торове плашат мнозина градинари заради съдържанието на нитрати. Но без употребата им спира растежът на филизите, а реколтата се получава по-дребна. Трябва да бъдат вложени дълбоко в почвата – на 10-20 сантиметра – или растенията да бъдат поливани под корен с разтвор от тях. Причината е, че азотът бързо изветрява и по този начин растенията ще могат да го използват за по-продължителен период.

Най-популярният азотен тор е амониевата селитра – универсален и с високо съдържание на активното вещество. Азотът в нея е в 2 форми – бързодействаща и дългосрочна.

Карбамидът пък е най-концентрираният азотен тор. Разтваря се добре във вода и е еднакво удобен както за кореново подхранване, така и за извънкореново. Лесно се усвоява от растенията, но не се задържа в почвата.

Калиеви торове

Калият увеличава устойчивостта на растенията към вредителите и резките промени в метеорологичните условия. Особено ефективен е при недостиг на влага. Освен това повишава качеството на реколтата – сроковете за съхранение и дори вкусът на плодовете зависят от него. Калият прониква в почвата, затова трябва да бъде влаган на нивото, от което започват да излизат корените.

Калиевите торове се разделят на хлориди и сулфати. Хлоридите са по-евтини, но не трябва да бъдат използвани при плодовете, чувствителни към хлора – ягодите например не го понасят. По-полезен за растенията е калиевият сулфат. Може да бъде влаган както през пролетта, така и през лятото. Лесно се смесва с други торове и не съдържа вредни примеси.

Фосфорни торове

Фосфорът подпомага развитието на кореновата система на растенията и също повишава устойчивостта им към неблагоприятни фактори. Ако обаче мярката при влагането му бъде надхвърлена, блокира поемането н цинк от растенията. Подобно на калия се влага на нивото, от което започва кореновата система, тъй като на практика не се отмива от плитките почвени слоеве.

Суперфосфатът се разтваря добре във вода, затова се използва преди есенното прекопаване на градината. Ако се очаква обилно плододаване, може да бъде употребен и през лятото. За повишаване на ефективността му го смесват с компост или прегорял оборски тор. Двойният суперфосфат притежава същите качества при 2 пъти по-високо съдържание на фосфор. И той се разтваря чудесно и е подходящ за смесване с азотни торове и органични материали.

Как да използваме минералните торове с максимална ефективност при отглеждането на плодовете
8304
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Полезни съвети
Азот, азотни торове и как да ги използваме за подхранване на растенията
От вчера работят цеховете за азотна киселина и амониев нитрат
Неохим възобнови производството след двумесечен престой
Споразумение между ЕП и Съвета на ЕС
Торовите заводи по електронен път ще представят данни за етикетирането
Важно за начинаещи
Точните количества оборски или минерален тор, с които да подхранвате културите
Как да преодолеем проблема
Всички хранителни вещества са внесени в почвата, а растенията гладуват
Информационна кампания 2023
Субсидиите за опрашване и за намалена употреба на торове
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини