Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
16.06.2017 г.

Как да дозираме подхранването на овошките

Какво е необходимо на една овощна градина, за да даде щедра реколта? На първо място – торове, убедени са опитни градинари. Въпреки схващанията на привържениците на екологичното овощарство адекватното подхранване увеличава значително реколтата, подобрява вкуса на плодовете и срока им на съхранение, а също така увеличава устойчивостта на овошките на студове и болести. Ако химикалите се влагат с мярка, те са в състояние да ускорят узряването на плодовете с някоя и друга седмица, както и да подобрят външния им вид.

Първите торове се влагат в дупката при засаждане на дръвчетата и обикновено са достатъчни за първите 3-4 години от живота им, а след това всичко зависи от подхранването. Не трябва да се забравя, че овошките ползват малко торове – едва около една осма от количествата, които се влагат при отглеждането на доматите, картофите и останалите зеленчуци.

Съществува прост принцип за влагането на торове при овошките – през есента са фосфорните и калиевите, а през пролетта и в началото на лятото – азотните, при това на 2-3 пъти: веднъж при разпукването на цветните пъпки, втори път – преди да цъфнат дръвчетата и третият – 2 седмици след цъфтежа. С азотните торове обаче трябва да се внимава, тъй като ако се прекали с влагането им, се стига до понижаване на количествата фосфор и калий, които поемат дръвчетата, до влошаване на външния вид на плодовете и до забавяне на съзряването на филизите. По-високи от необходимите дози фосфорни торове пък могат да предизвикат хлороза у листната маса, а излишъкът от калиеви торове води до дефицит на магнезий.

Сред овощарите е разпространена практиката на варосване на почвата. Трябва да се има предвид обаче, че варта предизвиква в почвата дефицит на елементи като желязото, мангана, цинка и медта.

Важно е също така да сме наясно, че вложените торове не се усвояват изцяло от дръвчетата – те „изяждат” само 40-60% от азота, 30-50% от калия и едва 20-30% от фосфора. Останалата част или изветрява, или се измива от почвата, или пък преминава в недостъпна за растенията форма. Затова се използва и извънкореново подхранване, което може да се съчетае с пръскането на овошките срещу вредители и заболявания. Изключението са препаратите, съдържащи калций и сяра, които се прилагат самостоятелно.

Обикновено за един сезон са достатъчни 4 обработки на листата – когато цветните пъпки започнат да се разпукват, при появата на цветовете, когато завръзите достигнат големината на лешник и след това – на орех. Най-често за първите 2 подхранвания се използва карбамид, а за останалите – комплексни (комбинирани) торове с микроелементи. И тук има изключение: измръзналите овошки, които е изключително важно да бъдат подхранени с азот – най-добре с разтвор на карбамид в съотношение 30-40 грама на 10 литра вода.

Как да дозираме подхранването на овошките
15122
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Дървесницата (Zeuzera pyrina) e опасна роднина на миризливия дървесинояд (Cossus cossus)!
Меден сулфат за градината - полза и вреда
Практика
Ползите от минусовите температури и замръзването през зимата
Фермери падават сигнал
„Черната златка“ се превръща в бич за овошките - както чумата за овцете
Андрю Роф продуктов мениджър на New Zealand Frost Fans в специално интервю за синор бг
Машините за вятър превземат овощните градини и лозята по света
Подрязване и оформяне на овощните култури
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини