Начало » Хоби земеделие » Малката градина

Как да ускорите узряването на доматите в оранжерията

Синор.БГ / 09.05.2017 г.

Ако искате да предизвикате по-ранно узряване на доматите в оранжерията, то трябва да приложите някои хитрости при грижата за тях, за да се случи това. Важно е също така правилно да подберете мерките и да ги приложите в точния момент.

Резитба на доматите в оранжерията. Първата стъпка по пътя към по-скорошното узряване на доматите е почистване на излишните филизи. Така всеки храст трябва да се прищипе на върха, като по този начин се ограничи височината му. Това ще насочи силите на храста към узряването на плодовете, а не към формирането на излишна зелена маса. Когато доматите започнат да се оцветяват на първата чепка, трябва да изрежете всички излишни листа, които се намират под нея. По такъв начин всички хранителни вещества ще се насочат директно към плодовете, подминавайки листата.

Ограничете подхранването и поливането. Както е известно, животът на всяко растение е насочено към това да осигури възпроизводство на рода. И колкото са по-лоши условията на околната среда, толкова по-бързо тази цел се постига. Затова след като плодовете започват да се наливат, трябва да ограничите поливките и да престанете да подхранвате доматите, за да не формират излишни зелени части, а по-скоро да дадат реколта.

Опръскване на доматите с разтвор на йод. Още един проверен начин за ускоряване на узряването на доматите е опръскването им с йод, по-точно със слаб разтвор на веществото. Рецептата на разтвора за опръскване е следната: 30-40 капки йод трябва да се разтворят в 10 л топла вода. Полученият разтвор е достатъчен за обработката на 1,5 квадрата доматена леха. 

Как да ускорите узряването на доматите в оранжерията
26772
 

Последни материали
Виж
За разлика от производството на царевица и захарно цвекло през 2025 година
Реколтите от пшеница, ечемик, слънчоглед и рапица в Хърватия нараснаха
Жандармеристи забелязали при обход липсата на контролни горски марки
Разкриха 3 случая на незаконно добита дървесина в червенобрежко село
Намират българските стоки за много качествени при по-ниски цени
Храните излизат евтино на турците в Гърция и на гърците у нас
При планирани проверки и по сигнал само за седмица в цялата страна
БАБХ наложи възбрана на продажбата на над 9 тона животинска продукция
Как реагира на неволите секторът в ЕС и у нас
Фермерските протести в Европа носят резултати, в България – мълчание
Износът на ечемик е скочил над 2 пъти, вносът на царевица спада с 18 на сто
Изнесените количества пшеница от ЕС застигат доставките от миналия сезон
Свързани материали
Виж
Още един молец след Тута абсолута
ЕОБХ предупреждава: нов доматен вредител може да се установи в почти цялия ЕС
Полезни съвети
Скрит почвен враг уврежда доматите, засадени след краставици
Пълнена постна зелка
Бърза манджа със зелени домати
Със 150 нови работни места
ЕК одобри гръцка помощ за над 63 млн. евро за хидропонен завод за домати без почва
Риба плакия
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини