Краставиците са доста капризни зеленчуци. Малко нещо да се обърка и завръзите опадат, че понякога и целите растения загиват. Затова при отглеждането им трябва да бъдат отчитани множество специфики.
Да не пропуснем срока за пресаждане на разсада
Разсадът от краставиците трябва да е на не повече от 35 дни, когато го пресаждаме в откритата почва или оранжерията. Ако го задържим над този срок, започва да страда от недостиг на хранителни вещества, вехне и губи закалката си. По-млад от 35 дни разсад пък може да бъде използван успешно, дори да е само на 2 седмици – той се прихваща добре и бързо извисява ръст.
Да не ги насадим прекалено гъсто
Пекалено гъстото засаждане на краставиците води до увеличаване на гъбичните заболявания и до по-слаба реколта. При това положение въздухът застоява, растенията не се проветряват и зеленчуците остават малки и уродливи.
Да не пренебрегваме правилата на сеитбоорота
Краставиците не трябва да се отглеждат на едно и също място в градината, а връщането им там, където вече са били, трябва да става не по-рано от 4 години. В противен случай реколтата намалява, а растенията страдат от болести. Същото се случва и ако краставиците се отглеждат на място, където през миналата година са расли тиквички и дини.
Да не пропуснем привързването и резитбите
Ако не подрежем и привържем растенията към телена конструкция, реколтата ще намалее значително, да не говорим, че резитбата се извършва по-успешно върху вързаните растения, отколкото на въргалящите се по земята. Режат се всички ластари до 4-тото междувъзлие, а тези над него се скъсяват, като на 10-12 сантиметра над телената конструкция върхът се прекършва. Най-благоприятният момент за резутбата е когато ластарите достигнат дължина между 3 и 5 сантиметра – ако този момент бъде изтърван, подлагаме растенията на много по-силен стрес.
Да внимаваме с поливането
Краставиците страшно обичат водата и трябва да внимаваме да не ги лишаваме от нея, защото тогава и зеленчуците започват да горчат, а и завръзите може да опадат. Преди цъфтежа се поливат обилно. Когато се появи обаче първият завръз, поливането се намалява наполовина. След прибиране на първата реколта обилното поливане се подновява. Важно е обаче да се поливат с топла вода – със студена пак можем да се сдобием с горчива реколта.
Да не ги изтървем да изгорят от силното слънце
Краставиците, изложени на силно слънце, могат да получат изгаряния по листата, а самите зеленчуци загрубяват и започват да горчат. Затова е най-добре да се садят на полусенчест участък или телените конструкции да са в съседство, за да могат предните да хвърлят сянка върху тези зад тях. Често от южната страна на мястото, където са засадени, се сеят 2 реда царевица, за да им хвърлят сянка, след като израснат.