Начало » Хоби земеделие » Малката градина
30.01.2017 г.

Резитбата на овошките е много важна за добрия добив

Резитбата влияе положително, ако е съобразена с възрастта и вегетационните прояви на растението и на отделните клони и клонки. Първата резитба след засаждането е силна, за да се уравновеси нарушената коренова система с надземната част. С нея се определя и височината на стъблото. Желанието е да се формират корони с по-ниско стъбло. Така ще се улесни провеждането на резитбите, растителната защита и особено беритбата на плодовете. Височината на стъблото трябва да се съобразява и с растежните особености на вида, сорта и подложката.

През следващите няколко години е изграждането на подходящи корони. Тенденцията в овощарството е да се формира свободнорастяща корона, съобразена с естествения растеж. Броят на скелетните клони в короните не трябва да бъде много голям и по възможност да бъдат разположени по-разредено и с по-голям ъгъл на отклонение. Така клоните са здрави и се огряват от слънцето.

През периода на формирането се извършват много слаби резитби. Премахват се по-силните клонки, които са конкуренти на скелетните или ще сгъстят короната. Оставените за скелетни клони се съкращават, само ако са много силно развити. Една от най-вредните резитби, които някои правят при младите растения, е масовото намаляване на по-силните леторасти. Така израстват излишни силни клонки, и ако те отново се подрежат, се получава силно метловидно сгъстяване. Резултат от такава резитба е и забавяне на плододаването.

Друга вредна резитба в тази възраст е премахването на по-слабите клонки, върху които най-рано ще се заложат плодове. Те няма да предизвикат сгъстяване и най-рано ще започне отмирането им. С тяхното премахване обаче може да се предизвика изкуствено оголване на скелетните клони.

В началото на по-редовното плододаване се налага известно просветляване на короната. То трябва да стане постепенно в продължение на 2-3 години, за да не се намали плододаващата дървесина и да не се предизвика силен растеж. Последната операция, свързана с окончателното оформяне на короната, е съкращаването на скелетните части. Премахват се върховете до 2-3-годишна дървесина над някоя наведена и по-слаба клонка. Целта на тази резитба е да се ограничи обемът на короната и да не се получи увисване на клоните.

През периода на пълното плододаване е необходимо всяка година да се извършват резитби за просветляване. През няколко години е нужно и подмладяващо подкастряне на обрастващата дървесина. Колкото по-силно е разклоняването и застаряването на дадена клонка, толкова по-силно съкращаване е необходимо. По този начин се ограничава броят на растежните и плодните пъпки, стимулира се растежът и се подобрява съотношението между листата и плодовете.

В последните години от живота на дърветата, когато настъпят усилени процеси на съхнене, по-силна резитба за подмладяване може да удължи живота и плододаването. Извършва се силно съкращаване на скелетните части и детайлно прореждане и намаляване на обрастващата дървесина.

Резитбите основно се провеждат през периода на покой. При нашите климатични условия най- благоприятно е след преминаване на зимните студове до началото на набъбване на пъпките. Не правете ранни есенни и късни пролетни резитби, защото през есента още не са се придвижили окончателно резервните вещества към корените и по-дебелите части на клоните, а през пролетта те бързо се насочват към връхните части на клоните. При резитбата в края на зимата няма опасност от измръзване и изсъхване на тъканите и раните много по-бързо зарастват. Резултатите от всички видове резитби ще бъдат много добри, ако се съчетаят с торенето, напояването и поддържането на почвената повърхност.

Резитбата на овошките е много важна за добрия добив
15925
 

Последни материали
Виж
Валутните колебания и поскъпването на петрола са в основата на ръста
Цените на слънчогледа и нерафинираното масло се повишават в Украйна
Огнище на заразна нодуларна кожна болест по говедата е открито във Франция
Важно!
За юли фермерите ще получат още 10 млн. куб. метра вода за напояване
Какво получават македонските животновъди за поддържане на пасища и ливади
Осигурени са 14 млн. лв. по ПВУ
Започна изграждането на Индустриален парк „Загоре-Еленино“
ИФО: Бизнес климатът в германската химическа промишленост се подобрява значително
Свързани материали
Виж
Полезни съвети
Как да се погрижим за ягодите след прибирането на реколтата
След валежите
На растителнозащитния фронт става опасно горещо!
Съвети за градинаря
Да забавим растежа на овощните дървета и да намалим височината им
Грижи през есента
Ефективни решения за подобряване на плододаването при крушите
Подрязване и оформяне на овощните култури
Резитба и оформяне на короната на орехи и лешници
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини