Осветеността, качеството на почвата и метеорологичните условия са ключови фактори за плододаването при крушите. За решаване на проблема е важно да определим правилно причините и да предприемем необходимите мерки, на първо място с подрязването и оформянето на короната. Оказва се, че то е много важен за плододаването, защото чрез короната се контролира растежът на централното стъбло.
Прекомерното израстване, което е характерно за крушата, оказва негативно влияние върху плододаването. Централното стъбло се подрязва малко над височината, на която се намира най-долният клон – водачът се оставя да надвишава малко повече скелетните клони. В резултат на това може да се оформи компактна корона и да се стимулира развитието на странични разклонения.
Оформянето на короната зависи и от сортовите особености, но за повечето сортове тя е остро конусовидна.
Следващото изискване е да се отстранят всички ненужни клони. Това включва всички издънки, растящи вътре в короната и вертикално нагоре, както и клони, растящи надолу. След отстраняването им осветеността вътре в короната се подобрява, както и циркулацията на въздуха. Накрая се прави корекция на прекалено дългите клони. Така короната ще придобие правилна форма, а плодните пъпки ще получат стимул за растеж.
За да се получи разклонено дърво с правилно оформена корона, необходимо е да се премахнат кръстосаните клони, които се пресичат и си пречат взаимно. Това е необходимо не само за подобряване на осветеността, но и за намаляване на риска от увреждане на клоните.
Специалистите препоръчват да се формират плодни клони. За да направим това, трябва да съкратим леторастите на дължина до 30-40 см. Това стимулира залагането на плодни пъпки и гарантира по-добра реколта през следващия сезон.
Влияние на почвата
Осигуряване на рохкава и добре дренирана почва оказва значително влияние върху способността на дърветата да дават по-добра и качествена реколта. Доброто поддържане на околостволовите кръгове способства за постъпване на достатъчни количества кислород към кореновата система.
Адекватното поливане при засушаване и внасянето на балансирани количества хранителни вещества са жизнено важни за стабилно плододаване.
Влияние на климатичните условия
Климатичните условия, особено ниските температури и замръзването, могат да повлияят негативно върху плодородието на крушата. В случаите, когато по време на цъфтеж настъпи мразовито време, цветовете се увреждат и не дават плод. Това е особено важно за по-чувствителните сортове. Следователно изборът на сортове, които са подходящи за климатичните условия на региона, е разумен подход.
Изборът на слънчево и защитено от ветрове място е благоприятен фактор за подобряване на плододаването.
Важно е да отбележим, че повечето сортове круши се нуждаят от кръстосано опрашване. Засаждането на няколко сорта в непосредствена близост е добра практика и повишава вероятността за по-добро плододаване.