Високите плодни дървета могат да се превърнат в сериозен проблем не само за поддържане, но и за прибиране на реколтата. Това е причината те да останат в миналото, като предпочитаните сортове стават тези на средно и слабо растящи подложки. Тези компактни дървета са много подходящи за малки градини. Нискорастящите овощни дървета имат много положителни качества за висока доходност, но и един съществен недостатък – те са особено взискателни към условията на отглеждане и плодородието на почвата.
Подложката при ниско и средно растящите дървета е добър помощник и позволява да се намали височината. Радост за очите са малките дървета, отрупани с плодове. Има възможност и тези овошки, които са на средно растяща подложка, да бъдат направени по-ниски. Ако редовно оформяме дървото, то ще насочи цялата си енергия към плододаване, а не към растеж на ненужни издънки и клони.
Сред овощните култури най-често черешите и крушите се характеризират с бърз растеж. При черешите слабо растящите подложки могат да намалят височината само с 30%. При крушите обикновено се използва за подложка дюля, но тя не е съвместима с всички сортове и дърветата нямат добър вид. Затова при тези култури трябва да се заложи основно на резитбата.
Какво можем да направим при възрастните дървета?
Основното стъбло е първото нещо, което трябва да отрежем при рехава и висока корона, за да я намалим. Обикновено едно възрастно дърво се отрязва на височина 3,0-3,5 м при средно растяща подложка. Точката на растеж се премества на добре развит страничен клон.
След това се отрязват силните скелетни клони, които се конкурират с основното. Това ще просветли короната в центъра на дървото. Клоните, които сгъстяват короната, се режат на пръстен, а страничните се прехвърлят на външен клон или пъпка.
Клоните, намиращи се на едно ниво, трябва да бъдат приблизително еднакво развити.
Колкото е по-старо дървото и колкото по-гъста е короната му, толкова по-сериозна трябва да бъде резитбата. За да се предпази дървото от силен стрес, намаляването на короната се извършва на етапи, като първата година се отрязва основното стъбло, а през втората една трета от скелетните клони.
При намаляване на основното стъбло и скелетните клони обикновено се развиват много лакомници. Те трябва да бъдат премахнати, ако не е необходимо да попълват короната. Когато оставим някои от тях, тогава ги съкращаваме наполовина или дори на 1/3, което ще ускори влизането им в плододавне.
Какви основни правила трябва да спазваме при резитбата?
Основните правила са следните:
– формирането на дърветата започва през първата година след засаждане;
– след листопада започва санитарната резитба, а основната в края на зимата или началото на пролетта;
– между скелетните клони трябва да оставим разстояние минимум 20 см;
– издънките в короната трябва да бъдат разположени равномерно, така че да бъдат добре осветени;
– клоните на средните и високите нива се подрязват по-интензивно;
– колкото по-високо е нивото, толкова по-малко клони трябва да има;
– за да предотвратим повреждане на короната от отчупване, трябва да отстраним клоните, растящи под ъгъл по-малък от 45 градуса;
регулярно отстраняване на всички издънки, растящи вътре в короната.