Начало » Пазари » Животинска продукция
01.12.2016 г.

Разследват производители на сирене за вложени немлечни мазнини

Продуктите не са обозначени като имитиращи

Комисията за защита на конкуренцията образува производство за проучване на евентуално извършени нарушения срещу 3 фирми за производство на сирене – регистрираната в Сливен „Рафтис милк” ЕООД и софийските “Сирма приста” АД и “Чех - Йосиф Новосад” ООД, става ясно от съобщение, публикувано на официалния уебсайт на комисията.

Разследването по случая е предприето след сигнал до КЗК от Българската национална асоциация „Активни потребители” за наличие на немлечни мазнини в сирена, предлагани за продажба от дистрибуторите Ипекс груп“ ЕООД (произведени от „Рафтис милк” ЕООД), „Сибила 2000“ ЕООД, „„Сирма приста“ АД, „Лъки 2003“ ООД (произведени отново от „Рафтис милк” ЕООД) и „СВА – Коме“ ООД (произведени от “Чех - Йосиф Новосад” ООД).

От комисията припомнят, че при проведен от асоциацията сравнителен тест на 36 марки бяло саламурено сирене по показатели водно съдържание, сол, мазнини, немлечни мазнини, белтък, зрялост и калций, несъмнено се установява, че предлаганите марки сирена от „Ипекс груп“ ЕООД (сирене „Дъга“), „Сибила 2000“ ЕООД (сирене „Здравец“), „Сирма приста“ АД (сирене „Старопланинско“), „Лъки 2003“ ООД (сирене „Тракия“) и „СВА – Коме“ ООД (сирене „СВА“) съдържат немлечни мазнини. От „Активни потребители” са сезирали комисията с молба за образуване на производство за проучване на поведението на посочените фирми с аргумента, че влагането на немлечни мазнини в състава на продукт, означен като „сирене“, представлява имитация по смисъла на чл. 35 от ЗЗК и въвежда потребителите в заблуждение относно качествата на продукта.

От комисията на свой ред са поискали информация и доказателства от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) и от Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт в София. При изпитания и проби, извършени на 17 май 2016 г. в института, е било установено наличие на немлечни мазнини в 2 сирена на „Рафтис милк” ЕООД и в по едно на “Чех - Йосиф Новосад” ООД и  “Сирма приста” АД. Пробите оневиняват само „Сибила 2000“ ЕООД, чийто продукт е съдържал само млечни мазнини.

В решението си за образуване на производство срещу 3-те фирми от комисията се позовават на чл. 31 от Наредбата за специфичните изисквания към млечните продукти и на Приложението към чл. 3 от нея, според които в имитиращи продукти, съдържащи в състава си мляко, не трябва да се съдържа наименование „сирене“. Съгласно §1. т. 2 от Допълнителните разпоредби „имитиращи продукти“ са тези, при които млечна съставка е заменена с частични или пълни заместители като мазнини от немлечен произход.

От комисията посочват, че се пораждат основателни съмнения за евентуално извършени нарушения от страна на посочените по-горе производители на млечен продукт „сирене“ по глава VІІ от ЗЗК – „Забрана за нелоялна конкуренция“ при производството и етикетирането на продукта и по-конкретно означаването му като „сирене“ със съответното съдържание. Оттам добавят, че това е съществена за потребителите информация, която може да повлияе на техния избор при покупка, т.е. да се отрази на потребителското поведение във вреда на други конкуренти – производители на сирене.

Разследват производители на сирене за вложени немлечни мазнини
13680
 

Последни материали
Виж
Увеличава се делът на биологичните и тези от свободни кокошки
Производството на яйца в Германия нарасна с над 4 на сто през 2024 година
България е сред страните с най-голям принос за спада през януари и февруари
Преработката на маслодайни култури в ЕС намаля до 3-годишно дъно
Партньорите на БАСФ залагат на сдружаването и иновациите в земеделието
В рамките на Sofia Spring Fest
Близо 20 родни земеделски производители ще предлагат продукцията си в сърцето на София до 7 май
Горските педагози са обучили над 15 000 деца през 2024 г.
От 11 до 19 април ще продължи инициативата на МЗХ „Великденска кошница“
Свързани материали
Виж
Експорт и внос на българското сирене
САЩ е най-големият ни пазар в износа на сирене към трети страни
Предстоящо
Законът за имитиращите продукти въвежда драстични мерки за контрол
Съвети към потребителите от БАБХ
Как да разпознаем имитиращите продукти, съдържащи в състава си мляко
За прокуратурата нямало данни за престъпление дори след затваряне от БАБХ
Нормативна уредба крие името на производител на некачествено сирене
Всички заведения за хранене трябва да информират за имитиращи млечни продукти в храната
Потребители настояват за забрана на имитиращи продукти – сирене, кашкавал и кисело мляко
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини