До първи август 2016 година държавите членки на Европейския съюз трябва да представят отчет за ефекта от прилагането на общата селскостопанска политика (ОСП) в съответните икономики. До този момент само пет държави са готови със своите анализи, съобщи сайтът ag-press. Европейската комисия е публикувала покана за представяне на оферти за рамков договор за оценка на мерките на ОСП, подпомагащи общата цел за балансирано териториално развитие. Тази поредица от информационни бюлетини ще илюстрира как страните от ЕС са решили да се осъществи реформата от 2013 г. до 2020 г., най-вече чрез своя модел на директните плащания и тяхното програми за развитие на селските райони.
Петте държави с готови отчети са Австрия, Естония, Литва, Малта и Словакия. В тях се показва ефектът от субсидиите, осигурени по линия на двата стълба на селскостопанската политика до този момент. Българската администрация обаче не е готова с подобен отчет. Известно е, че до 2013 г. директните плащания се преразпределяха основно сред малък брой компании, концентрирали огромни терени земеделска земя.
С промяната в пириоритетите за подпомагане се очакваше до известна степен да бъдат насърчени екстензивните подсектори като животновъдство и зеленчукопроизводство. Дали новата система на отпускане на субсидии ще доведе до промяна в съотношението зърнопроизводство-останали сектори, ще се разбере едва в края на 2017 г., когато страната трябва да направи междинна оценка от прилагането на земеделската политика.
До първи август 2016 г. обаче родната администрация би трябвало като останалите в ЕС да представи ново предложение по прилагането на обвързаната подкрепа. Този анализ се депозира в Брюксел и въз основа ще стане ясно дали ще се иска увеличение или намаление на бюджета по обвързаната подкрепа. На този етап министерството не е готово с подобен анализ.
По всичко изглежда обаче, че това не затруднява държави като Словакия и Малта, които по развитие на земеделието не би трябвало да се различават особено от България.
На практика всяка европейска държава трябва да представи в Еврокомисията листове за прилагане на ОСП в съответната страна. Този отчет стартира през 2014 г. и всички държави са в процес на преразглеждане на политиките си, за да се включи актуализирана информация за инвестициите на ОСП 2014 – 2020, припомнят от ЕК.
Става въпрос за прилагането на директните плащания, програмите за развитие на селските райони, биологичното земеделие, географските информационни системи, статистиките и примери за добри проекти.
Само да припомним, че ОСП е насочена към подпомагане на фермери, които осигуряват прехраната на близо 500 милиона европейци. Затова и основните цели в подпомагането са да се осигури стабилна и безопасна доставка на хранителни стоки на достъпни цени за потребителите, като същевременно се гарантира достоен стандарт на живот на земеделските производители.