Във връзка с констатирани огнища на заболяването син език в съседните Гърция и Северна Македония Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) уведомява, че на територията на страната продължават да се прилагат утвърдени превантивни и надзорни мерки с цел недопускане на навлизането на болестта.
Към момента в България няма регистрирани огнища. Последният случай е установен през 2021 г. при телета в област Кърджали.
След мащабното разпространение на син език от серотип 4 на вируса на болестта, регистрирано през 2014 г. и обхванала 12 държави на Балканския полуостров, включително и България, у нас ежегодно се провежда задължителна ваксинация на едрите и дребни преживни животни. Ваксинират се всички говеда на възраст над 3 месеца, както и овце и кози над 2 месеца. Ваксинацията се извършва единствено от ветеринарен лекар. Успоредно с ваксинацията се осъществява активен надзор на сентинелни животни (говеда) чрез лабораторно изследване на кръвни проби за установяване на наличие на антитела срещу вируса. Извършва се и надзор върху векторите на заболяването – куликоидите (кръвосмучещите насекоми) чрез събиране на улови и лабораторно изследване на сборни проби за наличие на генома на вируса.
Синият език е вирусно заболяване, което засяга домашни и диви преживни животни – говеда, овце, кози, биволи, сърни и елени. Вирусът се предава единствено чрез ухапване от инфектирани куликоиди. Не се предава чрез пряк контакт между животни, нито чрез храна, вода, въздух, мляко, месо, трупове или транспортни средства.
Клиничните признаци включват повишена температура, възпаление на лигавиците, копитния венец и мускулатурата, както и оток на езика с характерен синкаво-морав цвят.
При поява на симптоми животните следва да бъдат изолирани в закрити помещения, обработени срещу насекоми. Не се препоръчва използване на инсектициди при вече заболели животни, тъй като това може да влоши състоянието им. В зависимост от общото състояние на животното се преценява най-хуманният подход за облекчаване на страданието.
Заболяването не е опасно за хората, но води до сериозни икономически загуби, свързани с намалена продуктивност и необходимост от ветеринарна намеса.
От БАБХ препоръчват на животновъдите да прилагат мерки за ограничаване на контактите с насекоми: да се извършва дезинсекция на обори, торища и поилки, животните да се обработват с репеленти и да се избягва пашата между 19:00 и 8:00 ч., когато насекомите са най-активни. Оттам призовават стопаните и ветеринарните специалисти за активно съдействие и навременна комуникация.
Сигнали при съмнение за заболяване, нередности при движението на животни или други инциденти могат да се подават денонощно на тел. 0700 122 99 или в съответните областни дирекции по безопасност на храните.
Опазването на здравето на животните и устойчивото развитие на сектора е обща отговорност, категорични са от БАБХ.