Представителите на всички браншови организации в земеделието се събират в агроминистерството, за да обсъдят за първи път идеите на държавната администрация за създаване на Взаимоспомагателен фонд, крайно необходим за компенсиране на щетите от природните бедствия. Другите европейски държави отдавна разполагат с подобни системи, в които освен държавно и европейско финансиранеа, се набират и парични средства от земеделските стопани.
Преди месец, по време на парламентарния контрол земеделският министър Георги Тахов съобщи, че се обсъждат три варианта за съучастие на фермерите в този фонд. Ако от регистрираните земеделци, които кандидатстват по линия на директните плащания, автоматично биват приспадани по 1,5 на сто от субсидиите, за 1 година във фонда ще се акумулират около 50 милиона лева. Този бюджет обаче не би покрил всички щети, които потенциално могат да възникнат, обясни министърът. Затова е възможно тази вноска да се завиши на 1,7% от годишните субсидии или на 2 процента.
На днешната среща вероятно основният въпрос, по който ще се дискутира, е как Министерството на земеделието и храните ще обещетява фермерите. Дали солидарно със свои средства този фонд ще се съгласят да участват и земеделски производители, които не получават европейско и национално подпомагане, това също е обект на дискусиите.
Важно е да се обсъдят и сегашните системи за контрол на обезщетяванет, които вместо само от държавната администрация биха могли да се контролират и от частните застрахователни дружества, които имат дългогодишен опит в доказване на загуби при бедствия.
На фона на унищожителните пожари, климатичните стресове и загубите, които фермерите понасят през последните години, темата с Взаимоспомагателния фонд е от съществено значение за сектора. Да видим дали администрацията ще се разбърза с неговото учредяване. И дали ще направи обсъжданията прозрачни, защото за N-ти път на тази среща не са поканени представители на медиите, които биха разгласили на обществеността как се работи в това ведомство и дали ще бъдат защитавани правата на агробизнеса.
Екатерина Стоилова