Расте напрежението сред фермерите заради продължаващото разпространение на шарка по дребните преживни животни, съобщи Българското национално радио.
По данни на най-голямата браншова организация на овцевъдите, към момента у нас заради заразата са унищожени около 8000 животни, а огнищата само през последните 10 дни са 78. Различните животновъдни организации обаче имат коренно противоположни становища за нуждата от ваксинация на овцете и козите, а министерството на земеделието и храните все още не е обявило никаква позиция по темата.
Над 20 организации в сектор „Животновъдство" изпратиха обща декларация до министъра на земеделието и изпълнителния директор на Българската агенция да безопасност на храните във връзка с разрастващата се зараза от шарка. Фермерите настояват да започне незабавна превантивна ваксинация на поголовието в цялата страна.
Според Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) обаче повсеместната ваксинация крие сериозни търговски и икономически рискове. България изнася над 70% от произведеното овче и козе мляко и млечни продукти. Прилагането на повсеместна ваксинация ще доведе до автоматично въвеждане на забрани за поне 5 години върху търговията с живи животни и износа на сурово мляко и млечни продукти. От асоциацията подчертават, че Европейската комисия не препоръчва ваксинация на този етап, а при необходимост тя трябва да бъде локална, а не масова.
Овцевъдите предупреждават, че в банката на ЕК към момента са налични 500 000 дози ваксина, което според бранша налага навременно планиране и заявки от страна на България, за да не се допусне забавяне в случай на нужда. Дори и при локална кръгова ваксинация ще има ограничения, макар и по-малки, върху търговията с животни и продукти от тях, което налага предпазливост при вземане на такова решение. Ако все пак броят на огнищата у нас продължава да расте, кръговата ваксинация трябва да започне най-късно до 15 август, настояват от бранша.