Часове преди екипът на Урсула фон дер Лайен да представи бюджетния си план за 2028-2034 г., сайтът ARC2020 излезе със статия, в която се твърди, че всички страхове на европейските аграрни организации ще се сбъднат. Нищо, че ще протестират.
Според публикацията Еврокомисията планира да създаде централизиран мегафонд, който включва селското стопанство в по-широка рамка, наред с финансирането по Кохезионния фонд и други разходни програми, като същевременно премахва двустълбовата структура на ОСП.
Авторът Наташа Фут заявява с абсолютна сигурност, че точно това ще бъде оповестено утре.
„Проектите, видени от ARC2020, потвърждават слуховете, които се носят от месеци, за сливане на бюджетни редове.
Планът е да се обедини целевата подкрепа за селското стопанство и селските райони в един финансов инструмент: нов механизъм, наречен „Национални и регионални партньорства“, финансиран от единен „Европейски фонд за икономически, териториален, социален, селски и морски устойчив просперитет и сигурност“.
В мегафондът ще бъдат включени ОСП, Кохезионния фонд, миграционните политики и финансирането на инфраструктура и по този начин селското стопанство и селските райони ще трябва да се конкурират с останалите досега самостоятелни бюджети за повече средства.
„Преминаването от близо 540 програми към 27 национални и регионални плана за партньорство и един план по Interreg... ще намали административните разходи на всички нива“, се посочва в проектозакона.
Комисията ще отпуска финансиране, след като страните членки постигнат определени етапи и цели, с идеята да стимулира страните да изпълнят действията, за които са се ангажирали в националните си планове. Това означава, че всяка държава ще определя в собствен национален план как да разпределя предоставения от мегафонда ресурс. За България това звучи страшно, като се има предвид примера с държавните инвестиции в напояването, които до момента са кръгла нула, въпреки че са залегнали в бюджета.
Както се посочва в изтеклата информация, гъвкавата структура на единния фонд означава „край на по-сложните правила за трансферите, край на отделните правила за всеки фонд“, което позволява на страните от ЕС да прехвърлят средства, както сметнат за добре.
Плановете също така сигнализират края на двустълбовата структура на ОСП, каквато я познаваме, интегрирайки структурата с два фонда под един единствен чадър в ход, предназначен да осигури „допълнителна гъвкавост и опростяване“.
Комисията препоръчва подкрепата на доходите да бъде ограничена до действителните земеделски производители (т.е. тези, чиято основна дейност е земеделието) и най-нуждаещите се, както и да се обмисли ограничаване на горния размер на плащанията, но това ще бъде оставено на преценка на държавите членки.