През месец ноември продължавайте грижите за цялостното почистване на овощната градина. Предстои провеждането докрай на следните агротехнически мероприятия, които имат голямо значение за опазване на овощните дървета от болести и неприятели през следващия вегетационен период.
Изрязват се и се изгарят заразените колнки от брашнеста мана по прасковата и ябълката, а при черешата, вишната, прасковата и кайсията – изсъхналите от кафявото гниене клонки. Появилите се рани се замазват с овощарски мехлем или блажна боя.
Изгорете заразеното
Събират се и се унищожават опадалите и останалите по дърветата мумифицирани плодове, в които презимува причинителят на кафявото гниене, при дюлята – изсъхналите и мумифицирани от ранното кафяво гниене завръзи, при бадема – изсъхналите плодчета, в които остава да зимува бадемовият семояд.
Изсъхналите от корояди или от други неблагоприятни фактори дървета се изкореняват. Събраната дървесина се изгаря през зимата.
Изтъргва се старата напукана кора на ствола и по-дебелите клони, под която остават да зимуват гъсениците на плодовите червеи, крушовата бълха, крушовата дървеница. Събраните отпадъци се изгарят.
Прекопаването е задължително
Прави се дълбока обработка на почвата (25-30 см) чрез прекопаване или изораване, при което се унищожават зимуващите стадии на редица неприятели: плодовите оси, черешовата муха, вишневия хоботник, лешниковия хоботник, малиновия бръмбар, мъхнатия бръмбар и др. При дълбока обработка се заорават опадалите листа в които презимуват причинителите на болестите: струпясване по ябълките, крушите, бадема, червените листни петна по сливата, цилиндроспориозата по вишната, черешата, гноминята по кайсията, антракноза и бактериоза по ореха, листни петна по малината. Унищожават се също и намиращите се под листата неприятели: листна бълха, листна дървеница, гъсеници на плодовите червеи и др.
При касиса се изрязват нападнатите от стъкленката ствол и издънка, при малината от агрилуса и галицата.
Пръскайте обилно
През месец ноември, след масовия листопад (50-70% опадали листа) в овощната градина се провежда късно есенно пръскане на следните видове овощни дървета:
Праскова – пръска се с 2% бордолезов разтвор срещу къдравостта
Праскова, кайсия, череша, вишна, слива – пръска се с 2% бордолезов разтвор срещу съчмянката.
Праскова, кайсия, череша, вишна, слива – пръска се с 1% бордолезов разтвор срещу ранното кафяво гниене.
С 1% бордолезов разтвор се пръскат и малините срещу болестта дидимела и касиса срещу болестта антракноза.
Ако през октомври не сте третирали крушовите дървета срещу крушовия пъпкопробивач, направете това още в началото на месеца.
Пръска се срещу възрастните бръмбари, които са прекъснали дългия си летен сън и през късна есен – октомври-ноември преминават по пъпките, за да снесат яйцата си в тях. Бръмбарчето е дребно хоботниче с дължина 4-5 мм и е с ръждивокафяв цвят. Хоботчето му е тънко, дълго и леко извито. Открива се по пъпките, също и при стръскване на дърветата. Пръскането направете с нуреле Д – 7 мл.
При крушите, ябълките и дюлите, нападнати от болестта „огнен пригор”, след като сте направили основно почистване, изрязване на изсъхналите клони и замазване на раните, не пропускайте да напръскате дърветата с 2% бордолезов разтвор.
Преди настъпване на зимните студове ствола и основните клони на дърветата се варосват с разтвор приготвен от 2,5 кг гасена вар и 0,5 кг син камък за да се осигури по-добър температурен режим и се избегнат повреди от измръзване по кората през зимата.
За да се избегнат повреди от зайци по стъблата на дърветата, особено на младите, се обвиват с хартия, царевични и слънчогледови листа, стари конопени чували или други подръчни материали.