Начало » Хоби земеделие » Малката градина
04.11.2022 г.

Възможно ли е да отглеждаме различни сортове малини един до друг

Възможно ли е да отглеждаме различни сортове малини един до друг

Засаждането на различни сортове от една и съща култура в малката градина се среща често – отнася се и за малините. Сред градинарите битува убеждението, че с течение на времето те се опрашват и поради това плодовете стават дребни, храстите отслабват, а от качествата на сорта не остава никаква следа. Важно е да знаем по какви причини малините губят сортовите си характеристики и как може да се промени това.

Размножаване на малините

Ще започнем с най-интересното, а именно размножаването. Малините са ягодоплодна култура, която се размножава чрез разделяне на храста или от млади издънки. Ако засадим различни сортове наблизо един до друг и те имат еднакъв срок на цъфтеж, тогава технически е възможно те да се опрашват взаимно. Резултатът ще бъде нов, кръстосан сорт, който може да се отглежда от семена. В този случай самият храст няма да се промени по никакъв начин. Ще се получи нов сорт малина само тогава, когато засеем тези семена, от тях израснат храсти и плодовете им ще бъдат резултат от кръстоската. Така се процедира при създаването на нови сортове малини.

Къде зимуват вредителите и борбата срещу тях през есента

Защо не се препоръчва засаждането на различни сортове един до друг?

Засаждането на различни сортове един до друг не се препоръчва, защото корените им се преплитат и трудно могат да се разграничат един от друг. Визуално листата и плодовете си приличат много и по тях трудно се разпознават един от друг, а това е принципно важно, особено ако един от сортовете е ремонтантен. Методите за резитба на обикновените и ремонтантни сортове са различни и неправилният подход може да доведе до частична загуба на реколта.

Правилно е различните сортове да се засаждат в различни участъци на градината. Допуска се и на един участък, но на разстояние от около 3 м или да се изкопат достатъчно дълбоки прегради между тях.

Защо малините губят своите сортови характеристики?

Наблюдава се, че с времето малините губят сортовите си характеристики, външният им вид се влошава, а реколтата намалява. Възможно е причините за това да бъдат много и различни: недостиг на хранителни вещества, влага и слънчева светлина, болести, вредители или гъсто засаждане. Това води до изтощаване на растенията, а тогава те губят естествените си сили, борейки се с проблемите.

Кореновата система на малината е разположена в горния почвен хоризонт. Ето защо, освен всички останали проблеми, почвата никога не трябва да изсъхва, защото това стресира растенията. Важно е за целия вегетационен период, но особено по време на залагане на реколтата за следващата година – стресът дава негативно отражение не само върху количеството, но и върху качеството. Храстите може и да не изсъхнат, но видът им със сигурност ще се промени, а добивите ще намалеят значително.

Когато създадем благоприятни условия за развитие и плододаване – подхранване, поливане, премахване на старите, болните, слабите и изродени издънки, навременна борба с болестите и вредителите, тогава малините ще ни радват с щедра и качествена реколта.

Възможно ли е да отглеждаме различни сортове малини един до друг
11429
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
В стремежа си да догони водачите на пазара Сърбия и Полша
Украйна поставя нови рекорди в износа на замразени малини
Свитото предлагане и поскъпването и на останалите плодове подхранват ръста
Цените на малините в Украйна са 4 пъти над миналогодишните
Средният добив при малините за 2023 г. е 360 кг/дка
Над 2 700 хектара с малини и ягоди са заявени за директно подпомагане през последните две години
Мнението на бранша
Петков: Само мегаагенция може да организира изваляването на облаците от Черно море над Добруджа
Освен неизбежните проблеми пред производителите се откриват и редица възможности
Боровинките в Украйна вече са по-евтини от малините
А в магазините се продават по 30-32 лв. за килограм
Цената на малините от производител до търговец на едро скача с 250 процента. ЕС трябва да чуе това!
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини