Начало » Хоби земеделие » Малката градина
27.10.2023 г.

Тиквата е питателно лакомство за стайните цветя

Тиквата е питателно лакомство за стайните цветя

Есента е време не само за приготвяне на различни ястия от тиква, но също за тиквени фенери, вази, свещници и други приказни изделия за декориране на дома и градината. Вместо да изхвърляме корите и други тиквени остатъци, можем да направим питателно лакомство за нашите стайни зелени любимци. Така растенията ще получат органично подхранване и ще намалим отпадъците от есенната “зеленчукова царица”.

Тиквените кори съдържат ценни елементи – азот, фосфор и калий, както и микроелементи като калций, магнезий и желязо. Тези хранителни вещества са важни за здравословния растеж на стайните растения, за развитие на силна коренова система, наситен цвят на листата и ярък цъфтеж.

Есенно третиране на градината с карбамид срещу болести и вредители

Тиквата е обичана от много стайни цветя – орхидеи, сенполии (африкански теменужки), спатифилуми и хлорофитуми, стайни папрати, сансевиери и стайни рози.

Как да направим тиквена настойка за подхранване на стайните растения?

Като начало събираме тиквени остатъци и кори, които нарязваме на по-дребно. Поставяме ги в по-голям съд  и ги заливаме с вода, така че да бъдат напълно потопени в течността. Престоява в продължение на 24 часа и се прецежда през марля.

Получената тиквена настойка се разрежда с равно количество вода със стайна температура и се изсипва в спрей бутилка. Този разреден разтвор се използва за подхранване на стайните цветя. Напръсква се почвата до овлажняване на повърхностния слой, като се избягва директен контакт с листата. Така се осигурява безопасна естествена доза хранителни вещества.

Ако имаме по-голямо количество тиквени отпадъци, тогава можем да ги изсушим и съхраним с поглед към бъдещето.

Най-напред отпадъците (кори и изрезки) ги изплакваме обилно под течаща вода, подсушаваме ги с мека чиста кърпа или домакинска хартия, нарязваме на малки парчета и оставяме да изсъхнат (на слънце, във фурната върху хартия за печене или в сушилня). Сушенето на слънце отнема доста време, а при сушене във фурната става по-бързо. Важно е температурата да не надвишава 60 градуса по Целзий, а вратата да стои леко отворена, за да излиза парата. Тиквените остатъци не трябва да се припокриват, а да бъдат на един слой – сушат се върху хартия за печене. При сушене в сушилня температурата е в интервала 50-55 градуса. Тиквените остатъци се изсушават напълно, за да се съхраняват добре.

Парчетата трябва да бъдат крехки и да се чупят лесно при огъване. Ако има влага и са еластични, продължаваме да ги сушим. Съхраняват се добре в херметически затворени контейнери, за предпочитане стъклени и далеч от пряка слънчева светлина.

Възможно ли е да добавяме тиква директно в почвата на стайните растения?

Да, тиквената кора, разбира се, може да се зарови директно в почвата – близо до корените на растенията, но трябва да бъде добре наситнена. Докато се разлага, тя ще освобождава бавно хранителните вещества.

Опитът показва, че тиквените кори са безопасни за стайните растения и прекрасен органичен тор, но не бива да се прекалява. Добре дренираната почва се пръска с настойка обикновено веднъж на две седмици.

Тиквата е питателно лакомство за стайните цветя
22792
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Грешки, които могат да навредят на разсада
Полезни съвети
Втори шанс за пипера в края на сезона
Календар на градинаря - април
Проблеми за растителната защита в началото на вегетацията, напомняме !
Възможно ли е да отглеждаме различни сортове малини един до друг
Полезни съвети
Как да се грижим за хипеаструма след цъфтеж?
Полезни съвети
Отглеждане на разсад за краставици – особености и грижи
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини