Начало » Важно за фермера » Гори и екология

Регламентирано обезлесяване в Софийско довело до поголовна сеч

Местните жители смятат да търсят правата си в съда
Синор.БГ / 12.01.2025 г.
Регламентирано обезлесяване в Софийско довело до поголовна сеч

До поголовна сеч е довело регламентирано обезлесяване в село Осоица, община Горна Малина в Софийска област, съобщи Българското национално радио. Местните власти възнамеряват да сезират съда по случая.

 „Горско-стопански план“ от 2022 г., утвърден със заповед на директора на Изпълнителната агенция по горите, предвижда да се отсекат иглолистни дървета от бял и черен бор около селото, посочи директорът на държавното горско стопанство „Елин Пелин” Николай Гаджанов. „Целта на сечта е възобновяване на насажденията от местни дървесни видове – зимен дъб, благун", уточни Гаджанов.

Но жителите на Осоица са притеснени. Цветанка Христова определи санитарната сеч като „поголовна, която унищожава горската растителност”. „Причината да я има тази гора е заради ерозията на почвата и калните наноси, които са влизали в селото преди години",обясни Христова.

Освен отсечените дървета жителите се оплакват и от нарушения по общинските и горските пътища, използвани от фирмата-изпълнител. „Това, което е оставено след сечта, е безобразно състояние – както на терена за сеч, така и на общинската инфраструктура – пътища и подходи към този терен", възмутен е кметът на община Горна Малина Ангел Жиланов.

Зоната, определена за сеч, попада в зона Натура 2000, отбеляза ЖИланов. „Имаме сериозни съмнение, че е тя е излязла извън територията на тази буква, която е определена за сеч. Там имаме едно свлачище, което не е взето предвид. Няма съгласуване с общината на маршрутите, по които ще се извозват отсечените дървета, както и местата за товаро-разтоварни дейности", подчерта той.

Общинската администрация в Горна Малина ще се обърне към експерти на най-високо ниво, които да установят нарушенията, и след това ще потърсят правата си по съдебен ред.

Регламентирано обезлесяване в Софийско довело до поголовна сеч
48188
 

Последни материали
Виж
Субсидиране
Румъния увеличава някои ставки по директните плащания за 2025 г.
Цените на вътрешния пазар скочиха с 15 на сто в навечерието на Рамазана
Турция забрани износа на птиче месо за овладяване на поскъпването му
Ще действат при активиране на Временното споразумение
Европарламентът подкрепи нови защити при селскостопанския внос от Меркосур
Подкрепа за винения туризъм
Нови правила за виното в ЕС: повече подкрепа и ясни етикети
Рапичното масло - единствената суровина за биогоривната индустрия в ЕС от 2030 г.
Производството на маслодайни култури се е удвоило само за 2 години
Казахстан прибра рекордни реколти слънчоглед и рапица през 2025 година
Свързани материали
Виж
Становище
WWF предупреждава: „Опростяването“ на законите на ЕК застрашава природата и здравето
Намалява се административната тежест за операторите в бранша
Отложиха влизането в сила на промени в регламента на ЕС за обезлесяването
Позиция на бранша
Мебелните ни предприятия срещу промени в регламента срещу обезлесяването
Шестнадесет европейски организации призоваха ЕК да опрости Регламента за обезлесяване
Освен промените в климата в световен мащаб
И обезлесяването е подпомогнало пагубните наводнения в Бразилия
Почти половината от финансирането ще бъде осигурено от САЩ
Декларацията за горите и земите от Глазгоу изисква 19 милиарда долара инвестиции
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини