Листата на доматите могат да увяхват по много причини, включително високи температури, недостиг на хранителни вещества, болести и вредители, недостиг или излишък на влага, както и нарушена агротехника. Юлските жеги са причина, поради която доматите се намират на ръба на оцеляването, карайки листата им безпомощно да увисват.
Как да им помогнем на доматите да възстановят силата и тургора си?
Увяхването на листата в средата на лятото не само сигнализира за недостиг на влага. Във фаза на активно плододаване, която е критична за растенията, то може да показва скрит дефицит на жизненоважни елементи.
Най-честата причина е остър дефицит на калий, който е необходим както за водообмена, така и за устойчивостта на стрес. Без него растенията не могат ефективно да транспортира вода – дори при редовно поливане.
Топлината увеличава нуждата на доматите не само от калий, но и от магнезий, който е отговорен за фотосинтезата. Недостигът на тези елементи отслабва растенията, правейки ги уязвими от слънцето и сухия въздух.
Спасителното решение е спешното листно подхранване с калий и магнезий. То позволява да се доставят директно до листата хранителни вещества, заобикаляйки прегрятата и пресушена коренова зона.
Калиев монофосфат или калиев сулфат, допълнени с магнезиев сулфат е идеалното решение. Тези торове се абсорбират бързо от листните пластини и започват да действат почти незабавно.
Може да се използват и листни торове, съдържащи необходимите количества калий и магнезий.
Приготвяне на работен разтвор
За приготвяне на работен разтвор са необходими 10 грама калиев монофосфат и 5 грама магнезиев сулфат, които се разтварят в 10 литра хладка вода. Тя трябва да е чиста и без съдържание на хлор.
Доматите трябва да се пръскат рано сутрин, когато слънцето все още е неактивно, или късно вечер – след залез. Важно е цялата повърхност на листата да се намокри обилно, особено долната страна.
Първите признаци на подобрение могат да се видят още в рамките на 24 часа – листата стават по-еластични. Пълното възстановяване на тургора обикновено настъпва 2-3 дни след подхранването.
Наред с листното подхранване е необходимо да се осигури на растенията редовно дълбоко поливане. То трябва да се извършва рано сутрин, като се предпазват листата от попадане на вода върху тях.
След поливане е добре почвата да се мулчира, като се използва дебел слой окосена трева или компост. Мулчът ще предпази корените от прегряване и бързо изпаряване на водата.
Това подхранване ще помогне на доматите да се справят с летните горещини, като преодолеят по-леко стреса и продължат да плододават.
При условие, че няма положителен резултат, трябва да се търсят други причини.