Начало » Хоби земеделие » Малката градина
12.05.2025 г.

Колтучене на доматите – необходимост и правила

Полезни съвети
Колтучене на доматите – необходимост и правила

Една от най-важните агротехнически операции при отглеждането на домати е колтученето. То се състои в отстраняване на страничните разклонения на главното стъбло по време на растеж.

Издънките се появяват от пазвите на листата на доматените растения. Най-напред се формират листата, а след време в основата им започват да растат страничните разклонения, които се наричат колтуци. Те имат една и съща точка на растеж и при неправилно провеждане на манипулацията можем да ги отстраним едновременно, което не е желателно.

Защо е необходимо да отстраняваме разклоненията?

Колтуците трябва да се отстраняват навреме, защото те представляват нови стъбла, които ще формират още съцветия и завръзи, които ще се нуждаят от хранителни вещества като основното. Растенията се разрастват и уплътняват, а това затруднява циркулацията на въздуха, проникването на светлината и слънчевите лъчи.

Странични разклонения могат да се образуват в пазвата на всеки лист. В резултат на това кореновата система на доматените растения няма да може да се справи с функцията си, формирането на завръзи и нарастването на плодовете ще се забави, а може и да няма такива.

Кои видове домати се нуждаят най-много от колтучене?

Не всички видове домати се нуждаят еднакво от тази процедура. Сортовете могат да бъдат разделени на три вида: детерминанти, полудетерминантни и индетерминантни.

Детерминантните сортове имат ограничен растеж на генетично ниво. След образуването на 3 до 5 китки те спират да растат, а височината им е около 0,8-1,0 метра. Повечето сортове от този вид изискват ограничено колтучене. Те са по-лесни за отглеждане, но дават и по-ниски добиви.

Полудетерминантните сортове могат да спрат да растат след образуване на 5-6 китки, но могат и да не спрат. Те се колтучат постепенно, защото по стъблото продължават да растат допълнителни разклонения.

Индетерминантните сортове имат неограничен растеж и се отличават с многократно образуване на странични разклонения. Те се формират на 2 или 3 стъбла, а колтученето се извършва редовно.

Правила за провеждане на колтученето

Провеждането на процедурата изисква да се спазват няколко важни правила:

1. Оптималният размер на страничните разклонения е 5 сантиметра. Няма смисъл да го премахваме по-рано, защото ще израсте отново. За да предотвратим повторен растеж, трябва да го отстраним внимателно, като оставим пънче от 1,0-1,5 см.

2. Премахваме не повече от 3 колтука наведнъж, защото това води до стресиране на растенията и могат да загинат.

3. Не трябва тази процедура да се комбинира с поливане или валежи. Най-добре е да се извършва в сухо и топло време, за да могат срезовете да засъхнат и да се предотврати развитието на гниещи процеси.

4. Първата процедура може да се извърши около две седмици след засаждане на доматите на постоянно място, когато стресът от преместването е преминал. Последващата интервенция се провежда през същия период.

5. Отстраняването на страничните разклонения трябва да бъде съобразено със сортовите особености. Ако отглеждаме високорасли домати, се препоръчва да се прищипват и върховете, защото доматите ще израснат прекомерно, но ще останат без плодове.

6. При оранжерийно отглеждане се препоръчва да се формират един път седмично, като за високораслите се оставят 5-7 китки на главното стъбло, а на нискорастящите – 2-3.

7. Когато сме пропуснали отстраняването на странично разклонение и е пораснало повече, тогава е достатъчно да отщипем върха му и то ще спре да расте.

Колтучене на доматите – необходимост и правила
856
 

Последни материали
Виж
Решения на БАСФ
Житните посеви влизат в кулминацията на развитието си. Да ги опазим икономически изгодно с Даксър ®, Приаксор ® и Ревикеар ® от БАСФ!
Нужно е засилване на пазарната ориентация и ръст на производителността
Двойно повече са кандидатите по интервенцията за застраховане
Законопроектът е внесен в парламента
Д. Танева иска държавният бюджет да заделя ежегодно 15 млн. евро за „Напоителни системи“
Полезни съвети
Колтучене на доматите – необходимост и правила
Преценките за културата като рискова свива площите в България и Румъния
Над половината от внасяната царевица в ЕС идва от Украйна
Георги Тахов откри БАТА АГРО
В края на май ще има новини за виртуалните животни
Свързани материали
Виж
Съвети за градинаря
Ето какво да добавим в ямките при засаждане на доматите!
Навреме
Засаждане на доматите на постоянно място
БАПОП избра ново ръководство
Марин Генуров ще води от днес Асоциацията на оранжерийните производители
Растенията сигнализират за проблеми, но трябва да разпознаваме знаците
Индикативен график
ДФЗ има седем дни за активно плащане по обвързаната подкрепа
Спрямо февруари е 0,2%
Годишната инфлация през март пак е 4%, домати и пипер са поскъпнали с над 8 на сто
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини