Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
03.03.2025 г.

Малко известни, но ранобудни и опасни хоботници !

Малко известни, но ранобудни и опасни хоботници !

Ябълков цветопробивач Anthonomus pomorum

Синор БГ вече е отделял внимание на хоботните бръмбари (сем. Curculionidae) и по-точно на представителите на род Sitona, които нападат люцерната. Хоботни бръмбари от същото семейство вредят и по овощните. Такъв е ябълковият цветопробивач Anthonomus pomorum. Той е повсеместно разпространен в страната. През годините значителна вреда от него е отчитана в района на Кюстендил, Пазарджик, Пловдив, по долината на река Камчия и др. места. Напада основно ябълката и по-рядко крушата.

Възрастното насекомо (имагото) има елипсовидно тяло с дължина около 4 мм.. На цвят е сивокафяво. Твърдите крила (елитри) са тъмнокафяви или по-светли с ръждив оттенък. В задната част на всяка от елитрите има светла ивица. Понякога тя е ограничена от две по-тъмни. Към вътрешната страна на тялото ивиците се допират, образувайки тъп ъгъл.

Яйцето е овално, белезникаво с дължина до 0,6 мм. Ларвата е извита като дъга. Дълга е до 6 мм. На цвят е белодожълта и няма крака. Главата е кафява. Какавидата е светложълта, продълговата. Дълга е 3 – 4 мм. В задния край има два израстъка.

Ябълковият цветопробивач развива едно поколение за година. Зимуват възрастните. Част от тях са сред окапалите листа в близост от стъблото на дърветата. Друга част са скрити в пукнатините на старата кора, а трети сред мъховете и лишеите по дърветата. Зимуващи екземпляри могат да бъдат открити и в почвата на дърбочина до 3 см съвсем близо до ябълките.

Бръмбарите излизат от покой още преди набъбването и разпукването на пъпките. Това става, когато средната температура трайно достигне и се задържи на и над 8°С. Такива условия има най-често в градините с южно изложение. Във валежна обстановка и при по-силен вятър насекомите се укриват по разклоненията на скелетните клони, а понякога и под кората. По това време наличието на неприятеля може да бъде установено чрез заложени ловни пояси, които привличат търсещите укритие насекоми.

Излезлите от покой бръмбари се хранят най-вече с цветните пъпки. Със затопляне на времето храненето се засилва и настъпва половата зрелост. При средна температура около 12 - 13°С настъпва чифтосването. Към седмица след това женските почват да снасят яцата. Календарно като ориентир това е последното десетдневие на март и първото на прил.

Женските снасят яйцата в цветните пъпки пъпки малко преди цъфтежа. Те правят това, пробивайки пъпката с хоботчето. В една пъпка полагат едно яйце, което най-често е в основата на тичинките. Плодовитостта на женските е около 50 – 80 броя според проучванията на различни изследователи. При бързо преминаване на цъфтежа част от бръбарите остават да зимуват втора година и на следващата пролет отново снасят.

Ларвите се излюпват около седмица след снасянето. Те се хранят последователно с тичинките, дръжките им, плодника и вътрешната страна на венчелистчетата. Поради това цветовете не се разтварят, изсъхват и изглеждат като топчица, различима от разстояние при преглед на дърветата в началото на вегетацията.

Развитието от яйце до възрастно продължава около 6 седмици. В местата с по-ниска средна температура периодът може да стигне 60 дни. Възрастните започват развитието си в повредените цветове. В края на пролетта те напускат укритията и започват да се хранят, надупчвайки листата. Незначителни повреди могат да бъдат открити и по младите плодове. Според някои ентомолози мъжките бръмбари, напуснали повредените цветове, не се хранят. След периода на хранене към средата на лятото бръмбарите изпадат в летен покой, с понижаването на температурата през есента настъпва зимният (Следва продължение).

Д-р Антоний Стоев – агроном по растителна защита    

Малко известни, но ранобудни и опасни хоботници !
2737
 

Последни материали
Виж
В агенцията за градушки те са 22%
482-ма пенсионери работят в администрациите към МЗХ
Растенията сигнализират за проблеми, но трябва да разпознаваме знаците
Консултативен съвет
Призовават пчеларите да прилагат естествено пашуване
Южнокорейски мелници закупиха около 50 000 тона американско зърно
Българската хлебна пшеница пак не успя да спечели търга в Йордания
Проект с участието на Лесотехническия университет
Важни иновации за превенция на горските пожари
Прогноза за времето
Само в началото и края на май валежите ще бъдат от стопанско значение
Свързани материали
Виж
Хоботни бръмбари - вредители по люцерната
Нападат дори пипера
Голям луков листояд и луков скритохоботник
Как да се предпазим от насекомите
Опасността в мулча да зимуват и вредители
Мерки за справяне
Причини да пожълтяват листата на лука
Как да се борим с вредителя
Ягодовият коренов хоботник нанася щети и през зимата
Практика
Лешниковият хоботник е способен да унищожи напълно реколтата
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини