Начало » Хоби земеделие » Малката градина
22.02.2024 г.

Голям луков листояд и луков скритохоботник

Нападат дори пипера
Голям луков листояд и луков скритохоботник

Снимка: sinor.bg

В предишни текстове насочихме вниманието на зеленчукопроизводителите към две мухи, чиито ларви вредят по зеленчуковите видове от сем. Alliaceae – луковата (Delia antiqua) и чесновата муха (Suillia lurida). Продължаваме темата за вредните насекомни видове по тези зеленчуци с представянето на някои бръмбари. Големият луков листояд (Galeruca tanaceti) е разпространен навсякъде в страната, като през отделни години в популацията му има каламитет, в резултат на който вредите от него могат да бъдат значителни. Застрашени са не само кромидът, чесънът и празът, но също пиперът, зелевите и др. културни видове.

Възрастното насекомо е бръмбар с продълговато овално тяло. Дължината му е около 8 – 9 мм. Гръбната част е изпъкнала, а коремната плоска. Гръдният щит е два пъти по-широк, отколкото дълъг.Твърдите крила (елитри) са широки, сведени встрани. По тях има точкуване. Ларвата е тъмнозелена с три чифта крака в гръдния дял. Дълга е към 10 – 11 мм. Върху телесните сегменти минава редица от брадавички и космици.

Големият луков листояд (G. tanaceti) спада към семейство Листогризещи твърдокрили (Chrysomelidae). Видът има едно поколение годишно. Зимният период прекарва в стадий яйце. Излюпването на ларвите става във втората десетдневка на април. Ларвите отначало се изхранват по ливадните житни треви, а по-късно минават по плевелни видове от сем. Сложноцветни. От плевелите се прехвърлят по културните видове.

Ларвата нагризва листата, листните дръжки и стъблата. Най-привлекателни за нея са младите поникнали растения. Тогава щетата е най-голяма. Опасността нараства в края на пролетта. Ларвният стадий продължава месец. Какавидата е образувана в землиста камерка, разположена плитко в почвата. Бръмбарите от новото поколение се появяват след седмица. В края на пролетта и началото на лятото те се хранят усилено и съответно нанасят повреди по нападнаните растения.

Луковият скритохоботник (Ceuthorrhynchus jakovlevi) е друг бръмбар, спадащ сем. Хоботници (Curculionidae). Възрастните и ларвите на вида правят кръгли отвори или неправилни ходове по листата на зимния лук и чесън. При това единият епидермис остава незасегнат.

Възрастното насекомо е с дължина около 2-3 мм. Главата е удължена в хобот с цилиндрична форма. Тялото е овално. Основният цвят е черен, но многобройните власинки придават сива окраска. Елитрите не покриват последното коремно членче. Надлъжно по техния шев преминава светла ивица. Луковият скритохоботник има едно поколение годишно и зимува като възрастно насекомо под растителните остатъци или буците пръст в места със северно изложение.

Предотвратяването на щетите от вредителите изисква редуване на културните видове и спазване на пространствена изолация. Опасността за зеленчуковите градини е голяма в близост с необработени (целинни) терени и естествени ливади.

Изборът на предшественик, обработката на почвата и унищожаването на растителните остатъци също възпрепятстват масовата поява на G. tanaceti и C. jakovlevi. При масова поява на вредителите е наложителна употребата на инсектициди. Такива са широкоспектърните: вазтак, карате 2,5 ЕК, децис 2,5 ЕК и др. при строго спазване на определените дози и карантинни срокове за всеки продукт. Химическата борба трябва да предпази младите растения. На по-късен етап тя трябва да унищожи възрастните преди снасянето на яйцата.

Д-р Антоний Стоев – агроном по растителна защита

Голям луков листояд и луков скритохоботник
18526
 

Последни материали
Виж
Водата за пиене на Истанбул свъшва след 85 дни
Конгрес по зелени биотехнологии събра международната научна общност в София
Карантинна опасност – картофен молец
Шумен и Плевен
Главчев разпореди на екоминистерството да се задейства за разрешаване на водната криза
Сушата преди това обаче забавя развитието на посевите с 2-3 седмици
Условията бяха удовлетворителни за есенниците в Украйна през октомври
Приемът ще започне през януари 2025 г.
Готови са критериите за подбор на браншови проекти за обучение на фермерите
Свързани материали
Виж
Приложение
Тагетисът защитава растенията от вредители, обогатява и почвата
Научни изследвания
Колорадският бръмбар вече има нов враг – копърът!
Прогонете нахалника от картофите
Навиците на колорадския бръмбар
Бръмбарът грапав бегач е открит за първи път от 50 години
Подновяват теренни проучвания върху местообитанията на редки животни и насекоми
Как да се предпазим
Малиновият бръмбар може да унищожи цялата реколта
Стръсквайте младите дръвчета
Мъхнатият бръмбар е устойчив на препарати
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини