Отглеждането на цветя в зеленчуковата градина оказва не само визуално естетическо удоволствие, но е практично решение, което може значително да подобри здравословното състояние, както и продуктивността на растенията. Ние ценим цветята преди всичко заради способността им да снижават нивата на стрес, което е потвърдено от множество изследвания.
Колкото повече различни цветя ни заобикалят, толкова по-голямо е усещането за спокойствие и радост. Установено е, че ползите от тях в градината не се ограничават само до психическия комфорт на градинарите, но оказват благоприятно влияние върху реколтата.
Съвместното отглеждане на цветя и зеленчуци е стратегия, използвана както от професионалните, така и от любителите градинари. Една от целите е профилактика срещу болести и вредители, но по-важната причина е привличането на пчели и други полезни опрашващи насекоми.
В допълнение съвместяването на различни зеленчукови култури и цветя поддържа биоразнообразието. Можем да засадим цветя специално за привличане на определени видове опрашващи насекоми.
Какво трябва да имаме предвид, когато избираме цветя за градината?
1. Време на цъфтеж
За да работи ефективно тази стратегия, трябва да изберем цветя, които ще цъфтят заедно със зеленчуковите култури. Важно е да проучим добре и сихронизираме графиците на цъфтеж и засаждане.
2. Изборът на цветя да бъде съобразен с формата и окраската на цветовете
Насекомите имат свои предпочитания към формата и окраската на цветовете. Формата може да затруднява или улеснява достъпа на различни опрашващи насекоми до нектар и прашец.
Известно е, че първите опрашващи насекоми в света са били бръмбари. И до днес редица видове покритосеменни растения се опрашват изключително или предимно от бръмбари. Цветовете им са или големи и единични (магнолии, лилии, шипки), или малки и събрани в съцветия (дрян, спирея и др.).
Пчелите са безспорни лидери сред опрашителите на Земята. Цветята, които са привлекателни за тях, имат ярко оцветени венчелистчета – сини или жълти, често със специална шарка за разпознаване. За „пчелните“ цветя са характерни нектарниците в основата на тръбата на венчето, които са достъпни само за пчелите и недостъпни за гризящите бръмбари.
Привлекателни за опрашващите насекоми са циниите, маргаритките, ехинацеята, слънчогледът и др.
3. Височината има значение
Ако не искаме цветята да се конкурират със зеленчуците ни за слънчева светлина, тогава трябва да изберем нискорастящи видове. Въпреки това някои култури (салати, манголд и др.) може да се възползват от малко сянка в горещите летни месеци, така че има смисъл да засадим и малко по-високи растения.
4. Как да се засаждат цветята в зеленчуковата градина?
Разумно решение е цветята да се разпределят равномерно в градината, но това зависи и от предпочитанията ни. Може да ги редуваме със зеленчуците, да ги засаждаме в междуредията или по края на лехите, както и да отделяме различните култури една от друга.
5. Запознаване с особеностите на културите, които ще съвместяваме
Добре е да започнем с едногодишни култури, защото това ще позволи лесно да променим дизайна следващата година.
Кученцата са любими на земните пчели, а целозията не само придава ярък акцент и екзотика в градината, но силно привлича пчелите. Розовите, белите или лавандулови цветове на космоса също са обичани от тях, добавяйки малка нотка нежност и романтика.
Известни са различни добри съвместявания: рози и чесън; тагетиси с дини и пъпеши; краставици и настурции; декоративен тютюн и салати; ягоди и черен сусам и др.