По повод застрашителното размножаване на вредителя „черна златка“ (Capnodis tenebrionis) по овощните дръвчета, довело до увищожаване на големи овощни градини в страната през последните две години, от Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) са разпоредили на инспекторите по растителна защита към областните дирекции незабавно да проведат двустранен обмен на информация със земеделските стопани (ЗС). Това съобщиха от агенцията по повод очакванията на бранша борбата с този вредител да се подпомага от държавата.
Добрата новина, която получихме от БАБХ, е, че след края на февруари 2025 година двете работни групи, които проучват пораженията, ще подготвят ръководство с мерки за необходимата растителна защита. След което е възможно в списъка с държавните помощи за препарати за растителна защита, да бъдат вписани и продуктите, унищожаващи опасния бръмбар, хранещ се с корените на овошките.
Ето и пълният отговор от БАБХ, предоставен за читателите на синор.бг:
"Анализът през 2024 г. установи висока степен на намножаване на черната златка (Capnodis tenebrionis) при костилкови и семкови овощни видове, декоративни растения и обществени площи. Експертите констатираха, че през последните години се наблюдава тенденция към разширяване на ареала на разпространението и увеличаване на пораженията.
През ноември 2024 г. Националната браншова камара „Плодове и зеленчуци“ подаде първия сигнал за проблем с този вредител с искане за маршрутни обследвания.
Съгласно действащото законодателство, земеделските стопани са длъжни да поддържат площите си в добро здравно състояние – да извършват системни наблюдения чрез провеждане на маршрутни обследвания. Те трябва да следят площите целогодишно, на редовни времеви интервали, съобразно биологията на вредителя. Проведените наблюдения, обследвания и диагностика трябва да се документират в дневник на растителнозащитни мероприятия и торене. За допълнителна помощ стопаните могат да се обръщат към инспекторите по растителна защита към ОДБХ или да използват услугите на консултанти, в съответствие с Наредба № 14 от 2016 г.
И други опасни вредители по дръвчетата
Черната златка (Capnodis tenebrionis) е разпространена и в други държави членки, включително Гърция, Италия и Испания. Въпреки това, контролът върху неприятеля остава предизвикателство и за тях, предвид липсата на ефективни инструменти за мониторинг и на разрешени активни вещества за контрол, както на възрастните индивиди, така и на ларвите.
От страна на БАБХ са създадени две междуведомствени работни групи за биологичните агенти и за разработване на мерки за контрол на неприятеля. Основен фокус на участниците в двете групи са актуализиране на списъка на биологичните агенти, които могат да се прилагат на територията на Република България, с разрешаване употребата на ентомопатогенни нематоди за контрол на черната златка, както и разработване на Ръководство за прилагане на мерки за интегриран подход спрямо неприятеля, което да помогне на овощарите да защитят своите насаждения.
Очаква се Ръководството да бъде финализирано през февруари 2025 г., така че растителнозащитните мероприятия да постигнат възможно най-добри резултати за овощните градини. Интегрираният подход включва подбор на посадъчен материал, профилактика, задължителни агротехнически мероприятия, използване на биологични средства и химични третирания с разрешени продукти.
Националната програма за контрол на вредителите по трайните насаждения през зимния период е разработена от междуведомствена работна група и утвърдена със заповед на министъра на земеделието и храните. Тя е основание за нотифициране на държавна помощ, компенсираща част от разходите за закупуване на продукти за растителна защита, използвани за т.нар. „зимни пръскания“. Целта е контрол и ограничаване разпространението на вредители по трайните семкови и костилкови овощни видове, ягоди, малини и маслодайна роза извън вегетационния период.
Програмата, въведена през 2013 г., е актуализирана многократно, като последното изменение е от 2023 г. Допустимите продукти за растителна защита се обновяват редовно от експертите на БАБХ.
В резултат на проведените работни групи и изведените препоръки, при необходимост програмата може да бъде актуализирана в диалог с браншовите организации и научните среди, предвид настъпилите климатични промени и промяната на ареала на икономически важни вредители".