Начало » Пазари » Плодове и зеленчуци
18.12.2024 г.

Бизнес и администрация в общ диалог за борбата срещу черната златка

Среща в БАБХ
Бизнес и администрация в общ диалог за борбата срещу черната златка

Изкоренените дръвчета Снимка: Архив

По настояване на Националната браншова камара „Плодове и зеленчуци“, чиито членове, собственици на овощни градини, пострадаха жестоко от наденията на опасния бръмбар „черна златка“, в Българската агенция за безопасност по храните (БАБХ) се проведе експертен разговор за прилагане на бърз и комплексен подход за справяне с проблема. След намножаването на неприятеля черна златка (Capnodis tenebrionis) редица овощари в страната и бяха принудени да изкоренят стотици декари с насаждения, без да получат никакви компенсации.

Освен овощарите в срещата са участвали заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев, заместник-изпълнителният директор на БАБХ проф. д-р Оля Караджова, експерти от МЗХ и агенцията.

Много дръвчета бяха изкоренени тази година заради вредителя

Проф. Караджова е посочила, че за справяне със ситуацията са създадени две работни групиза биологичните агенти и за разработване на мерки за контрол на неприятеля. Основен фокус на участниците в двете групи са актуализиране на списъка на биологичните агенти, които могат да се прилагат на територията на Република България и разработване на Ръководство за прилагане на мерки за контрол на черна златка (Capnodis tenebrionis).

Янислав Янчев подчерта, че производството на плодове е от значение за продоволствената сигурност, затова проблемът може да бъде решен само с бързи действия и комплексен подход от страна на МЗХ, БАБХ и земеделските производители.

В рамките на дискусията стана ясно, че първата работна група е определила биоагенти (ентомопатогенни нематоди), които могат да бъдат използвани за контрол на черната златка. Очаква се официална заповед на министрите на земеделието и храните и на околната среда и водите за тяхното прилагане.

Основната цел на работната група, свързана с мерките за контрол с неприятеля, е до 15 февруари 2025 г. да бъде разработено цялостно и приложимо ръководство за контрол на черната златка, което да помогне на овощарите да защитят своите насаждения.

Проф. Караджова допълни, че на проведено заседание на Съвета по продукти за растителна защита в БАБХ са приети пет продукта за растителна защита. Два от тях са подходящи за биологично, а три за конвенционално производство, като се очаква въпросните продукти да бъдат разрешени за употреба за контрол на черната златка.

Производителите получиха информация за процедурите в БАБХ за разрешаване на продукти за растителна защита, включително разширяване обхвата на разрешението за продукти на растителна защита (минимална употреба) и за ограничена и контролирана употреба на продукти за растителна защита за период от 120 дни, съгласно действащите разпоредби.

Бизнес и администрация в общ диалог за борбата срещу черната златка
4170
 

Последни материали
Виж
Винаги доволни с Квелекс® - ефективно решение за борба с широколистните плевели
Фермерите в Гърция стягат редиците за масови протести
Пазар зърно
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
Тестовете не потвърдиха второ огнище на шап в Германия
Цените в края на 2024 година са с около 18 на сто надолу на годишна база
Реколтата от картофи в Полша нарасна, но при съмнително качество
При месата като цяло и при яйцата е отчетен ръст
Производството на свинско в Китай намаля за пръв път от 4 години
Свързани материали
Виж
Експертизи
Още начини за борба с Черната златка
Отговор от БАБХ
В началото на март очаквайте подкрепа за борбата с „черната златка“!
Неприятели
Агрилусите са не по-малко опасни от златките
Важно за овощарите!
Борбата срещу черната златка започва още от разсадниците
Практика
Причини за появата на черни петна по разсада и как да ги лекуваме
Проверки на ИАРА
Продължава незаконният улов на черна морска мида
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини