Борбата срещу черната златка започва още от разсадниците | Важно за фермера
Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
16.12.2024 г.

Борбата срещу черната златка започва още от разсадниците

Важно за овощарите!
Борбата срещу черната златка започва още от разсадниците

Възрастното насекомо, ларвата и главата на ларвата - на рисунката

Срещу унищожителния за овощните градини бръмбар „Черната златка“ (Capnodis tenebrionis), заради която през последните две години масово се изкореняват градини, трябва да се води последователна борба. И тя започва още от разсадниците за овощни дръвчета.

За целта трябва да правите редовни обследвания на площите с младите насаждения, защото, ако ги откриете още при фиданките, тогава лесно може да се преборите с вредителя. Нападнатият посадъчен материал подлежи на бракуване и унищожаване. В специализирани източници може да бъде намерена процедура за обгазяване на посадъчния материал със серовъглерод. Това става в специални трапове, където се поместват корените на фиданките. Те се засипват с пръст, която да проникне добре около корените. Над тях трябва да се образува пласт с дебелина 4 – 5 см. Върху почвеният пласт се насипват стърготини, навлажнени със серовъглерод. На линеен метър дозата е около 100 г. Върху стърготините става насипване на пръст с дебелина на пласта около 25 см. Третирането на корените продължава от едно до три денонощия в зависимост от температурата. По-хладното време изисква по-дълго третиране.

Припомняме, че Черната златка е бръмбар от разред Твърдокрили (Coleoptera), сем. Бронзовки (Buprestidae). Вредят възрастните индивиди и ларвите. Бръмбарите са сравнително едри. Цветът им е черен с матов оттенък. Твърдите крила, наречени елитри, са набраздени и в задната част се стесняват. Главата е по-широка, отколкото дълга и е вдадена в предната част на тялото. Яйцата са бели и имат мрежеста обвивка (хорион). Ларвата нараства от 0,5 см след излюпването до 6,5 см. Тялото и е сплеснато гръбно – коремно. Няма същински крака. На цвят е с жълт оттенък, който е по-силен, когато ларвата се храни с корените на дюлята. Какавидата е бледожълта, дълга до 3,5 см.

Черната златка зимува като възрастно и като ларва. Бръмбарите се укриват в почвени пукнатини, под окапалите листа, а ларвите са в корените на нападнатите растения.

Възрастните се хранят с дръжките на листата и с пъпките в основата на листните дръжки. Повреждат и кората на клонките. Ларвите нападат кореновата система, вгризвайки се в централния корен и кореновите разклонения. Мястото на вгризване личи по-ясно при сливата, където тъканта леко потъмнява и остава вдлъбната. При прасковата и кайсията нараняването предизвиква смолотечение.

Нападнатите фиданки забавят развитието си, листата им жълтеят и съхнат. Младите семеначета загиват до края на вегетацията, а дръвчетата от питомниците могат да оцелеят до изхранването на ларвите и така с посадъчния материал вредителят може да попадне в местата за нови градини. Една ларва може да унищожи едно тригодишно дърво. Критичната възраст при създаването на нови насаждения е 7 г. Възрастните дървета имат по-голяма устойчивост. Има данни, че в корените на една череша са открити над 60 ларви.

Чифтосването на възрастните бръмбари става в началото на юни и продължава до средата на лятото. Максимумът на снасянето е през август, но при температура 22ºС може да продължи до средата на септември. Яйцата са разположени около кореновата шийка и по напуканата кора на стъблото до 15 см над почвената повърхност. Яйца могат да бъдат открити и на разстояние до 20 см от стъблото. Яйцата са здраво скрепени за съответната повърхност.

Излюпените ларви се вгризват бързо под кореновата шийка на растението и постепенно дълбаят канал надолу по корена. Други ларви, излюпени от яйца около стъблото, нападат страничните корени. В мястото на хранене ларвите отделят ензими, разрушаващи растителната тъкан. Развитието им продължава 12 – 13 месеца. Какавидирането става в камера от дървесни стърготини. Тя е разположена около кореновата шийка близо до кората. В камерката какавнидата стои с главата надолу. Какавидният стадий продължава около месец

Срещу възрастните могат да бъдат употребени инсектициди, които да предотвратят масовата копулация и съответно полагането на яйцата. В по-стари източници има препоръки за употребата на инсектициди, съдържащи хлор (хексахлоран, линдан), с които да бъде третирана почвата около дърветата. Тази практика е била най-вече за разсадниците, където е извършвано прашене с последваща почвена обработка за размесването на препарата с почвата.

В наши дни на пазара за продукти срещу насекомните вредители, между които е черната златка, има препарати като Ним азал Т/С и Натуралис (биоинсектицид), които допълват набора от инсектициди за ограничаване на популацията на черната златка във всички стадии от нейното развитие.

Д-р Антоний Стоев – агроном по растителна защита

Борбата срещу черната златка започва още от разсадниците
2309
 

Последни материали
Виж
Проблеми с реколтата в западна Африка задълбочиха недостига на пазара
Печалбите от какаото удариха доходността дори от биткойна
Птичият грип унищожи 17 милиона носачки и пилета само от октомври насам
Цените на яйцата в САЩ чупят рекорди по празниците
Предложенията на ирландско електронно издание за местните домакини
Какво да подарите на фермера във вашия живот за Коледа
На Коледа с пълна сила нахлуват и езическите традиции
Честито Рождество Христово!
Резките температурни промени пък стресират растенията
В Украйна се опасяват за състоянието на есенниците при по-дълги топли периоди
В рамките на ЕС обаче се очертава спад в доставките от едва 2 на сто
Износът на мека пшеница от Франция извън ЕС се срива до минимума за XXI век
Свързани материали
Виж
Среща в БАБХ
Бизнес и администрация в общ диалог за борбата срещу черната златка
Практика
Причини за появата на черни петна по разсада и как да ги лекуваме
Проверки на ИАРА
Продължава незаконният улов на черна морска мида
ИАРА
Предотвратен е незаконен улов на черна мида
Фермерите обаче отказват да продават млякото на мандрите на ниските цени
В Черна гора пристигнаха първите камиони с брашно от България
Фонд „Земеделие”
Над 374 хил. лева са изплатени за модерна ферма за преработка на миди
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини