Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
16.12.2024 г.

Борбата срещу черната златка започва още от разсадниците

Важно за овощарите!
Борбата срещу черната златка започва още от разсадниците

Възрастното насекомо, ларвата и главата на ларвата - на рисунката

Срещу унищожителния за овощните градини бръмбар „Черната златка“ (Capnodis tenebrionis), заради която през последните две години масово се изкореняват градини, трябва да се води последователна борба. И тя започва още от разсадниците за овощни дръвчета.

За целта трябва да правите редовни обследвания на площите с младите насаждения, защото, ако ги откриете още при фиданките, тогава лесно може да се преборите с вредителя. Нападнатият посадъчен материал подлежи на бракуване и унищожаване. В специализирани източници може да бъде намерена процедура за обгазяване на посадъчния материал със серовъглерод. Това става в специални трапове, където се поместват корените на фиданките. Те се засипват с пръст, която да проникне добре около корените. Над тях трябва да се образува пласт с дебелина 4 – 5 см. Върху почвеният пласт се насипват стърготини, навлажнени със серовъглерод. На линеен метър дозата е около 100 г. Върху стърготините става насипване на пръст с дебелина на пласта около 25 см. Третирането на корените продължава от едно до три денонощия в зависимост от температурата. По-хладното време изисква по-дълго третиране.

Припомняме, че Черната златка е бръмбар от разред Твърдокрили (Coleoptera), сем. Бронзовки (Buprestidae). Вредят възрастните индивиди и ларвите. Бръмбарите са сравнително едри. Цветът им е черен с матов оттенък. Твърдите крила, наречени елитри, са набраздени и в задната част се стесняват. Главата е по-широка, отколкото дълга и е вдадена в предната част на тялото. Яйцата са бели и имат мрежеста обвивка (хорион). Ларвата нараства от 0,5 см след излюпването до 6,5 см. Тялото и е сплеснато гръбно – коремно. Няма същински крака. На цвят е с жълт оттенък, който е по-силен, когато ларвата се храни с корените на дюлята. Какавидата е бледожълта, дълга до 3,5 см.

Черната златка зимува като възрастно и като ларва. Бръмбарите се укриват в почвени пукнатини, под окапалите листа, а ларвите са в корените на нападнатите растения.

Възрастните се хранят с дръжките на листата и с пъпките в основата на листните дръжки. Повреждат и кората на клонките. Ларвите нападат кореновата система, вгризвайки се в централния корен и кореновите разклонения. Мястото на вгризване личи по-ясно при сливата, където тъканта леко потъмнява и остава вдлъбната. При прасковата и кайсията нараняването предизвиква смолотечение.

Нападнатите фиданки забавят развитието си, листата им жълтеят и съхнат. Младите семеначета загиват до края на вегетацията, а дръвчетата от питомниците могат да оцелеят до изхранването на ларвите и така с посадъчния материал вредителят може да попадне в местата за нови градини. Една ларва може да унищожи едно тригодишно дърво. Критичната възраст при създаването на нови насаждения е 7 г. Възрастните дървета имат по-голяма устойчивост. Има данни, че в корените на една череша са открити над 60 ларви.

Чифтосването на възрастните бръмбари става в началото на юни и продължава до средата на лятото. Максимумът на снасянето е през август, но при температура 22ºС може да продължи до средата на септември. Яйцата са разположени около кореновата шийка и по напуканата кора на стъблото до 15 см над почвената повърхност. Яйца могат да бъдат открити и на разстояние до 20 см от стъблото. Яйцата са здраво скрепени за съответната повърхност.

Излюпените ларви се вгризват бързо под кореновата шийка на растението и постепенно дълбаят канал надолу по корена. Други ларви, излюпени от яйца около стъблото, нападат страничните корени. В мястото на хранене ларвите отделят ензими, разрушаващи растителната тъкан. Развитието им продължава 12 – 13 месеца. Какавидирането става в камера от дървесни стърготини. Тя е разположена около кореновата шийка близо до кората. В камерката какавнидата стои с главата надолу. Какавидният стадий продължава около месец

Срещу възрастните могат да бъдат употребени инсектициди, които да предотвратят масовата копулация и съответно полагането на яйцата. В по-стари източници има препоръки за употребата на инсектициди, съдържащи хлор (хексахлоран, линдан), с които да бъде третирана почвата около дърветата. Тази практика е била най-вече за разсадниците, където е извършвано прашене с последваща почвена обработка за размесването на препарата с почвата.

В наши дни на пазара за продукти срещу насекомните вредители, между които е черната златка, има препарати като Ним азал Т/С и Натуралис (биоинсектицид), които допълват набора от инсектициди за ограничаване на популацията на черната златка във всички стадии от нейното развитие.

Д-р Антоний Стоев – агроном по растителна защита

Борбата срещу черната златка започва още от разсадниците
4790
 

Последни материали
Виж
България успешно е приключила процедури за износ на български селскостопански продукти в Ирак
По искане на бранша
Вместо от 1 юли 2025 г. фермерите ще вписват проведените от тях пръскания след януари 2026 г.
Анализ Институт за пазарна икономика
Фермерите са на 4-то място по търсене на кадри, завършили земеделско училище
Конкурс за „Най-добро домашно вино“
Трифон Зарезан в Лясковец - наздравица, почерпка и зарезанско хоро
Приходите скочиха с 20 на сто при доста по-скромен ръст на количествата
Украйна спечели близо 1 милиард долара от износа на птиче месо за година
Нормативни промени
До 70 на сто от премиите за застраховки ще се покриват от Стратегическия план
Свързани материали
Виж
Експертизи
Още начини за борба с Черната златка
Отговор от БАБХ
В началото на март очаквайте подкрепа за борбата с „черната златка“!
Неприятели
Агрилусите са не по-малко опасни от златките
Среща в БАБХ
Бизнес и администрация в общ диалог за борбата срещу черната златка
Практика
Причини за появата на черни петна по разсада и как да ги лекуваме
Проверки на ИАРА
Продължава незаконният улов на черна морска мида
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини