Днес или най-късно в началото на следващата седмица фонд „Земеделие“ ще отвори прием и на проекти на много малки фермери, които кандидатстват за инвестиции в стопанствата си. В няколко поредни брой синор.бг ви запозна с насоките за кандидатстване по две от интервенциите на Стратегическия план – за млади фермери и много малки стопани. В този ще представим критериите за оценка на инвестиционните предложения от много малките фермери, чиито стопанства са със стандартен производствен обем между 3 хил. и 8 хил. евро (от 6 до16 хил. лв.).
За всеки одобрен проект Разплащателната агенция ще осигурава 20 хил. евро, или 40 хил. лв., но само ако кандидатите представят 5-годишен бизнес план, който да изпълнят до три години от подписване на договорите.
Минималните точки, които проектите трябва да получат при оценката са 15, а максималните 52, като тиртериите за оценка са пет.
111-те култури или животни, които много малките фермери трябва да отглеждат
По първия критерий се дават 10 точки за по-големите стопанства. Тоест тези, с по-висок стандартен производствен обем (СПО). В приложение на 2 на насоките подробно е разписана формулата за изчисляване на СПО – аналогично е на изчислението за младите фермери. Точките по критерия за оценка се получават, като изчислената стойност на СПО на цялото земеделско стопанство се умножава по коефициент 0,00125, като максималният брой точки е 10.
Ето как се изчислява СПО на стопанствата
По втория приоритет проектите получават по 15 точки, ако стопанствата са в чувстрителните сектори „Животновъдство“, „Плодове и зеленчуци“ и „Етерично-маслени култури“ преди кандидатстването и с това канидатстване продължават същата дейност. Точките по критерия за оценка се получават, като изчислената стойност на СПО съгласно Приложение 2 и инструкцията към него за животните от сектор „Животновъдство“, и/или културите от сектор „Плодове и зеленчуци“ и/или културите от сектор „Етерично-маслени култури“ посочени в Приложение 4 се умножава по коефициент 0,00125.
Ако стопанствата не продължават дейността си в съшия чувствителен сектор, за който кандидатстват, тогава СПО се умножава по коефициент 0,00167, като точките отново са 15.
Цели 15 точки се отпускат и за проекти, при които с изпълнението на бизнес плана фермерите увеличат най-малко с 2 500 евро СПО на своето стопанство – това се отнася само за пчеларите, ферми за отглеждане на животни, едри или дребни преживни животни за мляко или месо, като не се включват животните, отглеждани в лични стопанства.
По третия критерий се дават 7 точки за сертифицирани биологични стопани и за фермери в преход към органично земеделие. Точките по критерия за оценка се получават, като изчислената стойност на СПО се умножава по коефициент 0,000875, но не повече от 7 точки. В случай, че към датата на подаване на искане за второ плащане по заявлението за подпомагане биофермерите и тези в преход увеличат СПО на земеделското стопанството, тогава, тогава се дават още 3 точки.
Цели 15 точки се предвиждат за инвестиции в активи, водещи до подобряване на производителността, опазване на околната среда, справяне с климатичните промени, включително и подобряване на биосигурността на животновъдните обекти.Тук влизат иновативни производствени технологии, цифрови технологии за производство и организация в селското стопанство, ВЕИ и автоматизиране на работните процеси в селскостопанското производство, включително напоителни системи, както и дейности, осигуряващи опазване на компонентите на околната среда, справяне с климатичните промени, включително и подобряване на биосигурността на животновъдните обекти.
За да получи тези 15 точки, в бизнес плана си фермерът трябва да посочи, че не по-малко от 1 750 евро от полученото първо плащане са насочени към инвестиции в дълготрайни материални активи, които попадат в обхвата на иновативни за стопанството технологии, както и осигуряващи опазване на компонентите на околната среда, климатичните промени, подобряване на биосигурността на животновъдните обекти, включително ВЕИ.
Заявления за подпомагане, подадени от кандидати, които към датата на кандидатстване имат влязло в сила решение за освидетелстване пред ТЕЛК, получават две точки по критерий 5 и е представен посоченият документ по т. 1 от ІІ. „Допълнителни документи, доказващи съответствие с приоритет по критериите за оценка“ от Раздел 14. „Изискуеми документи, в т.ч. документи, доказващи съответствие с критерии за подбор/оценка и документи, които следва да бъдат представени преди сключване на договор“.
Тежестта на критериите за подбор и методиката за нейното изчисление са определени в раздел 12 „Критерии за подбор. Предварителна оценка“ и се преценява към датата на подаване на заявлението за подпомагане, съобразно приложените към него документи, заявени данни и представена информация.
В случай че изпълнението на условията по критериите е станало основание за класиране на кандидата пред други кандидати по реда на тези условия, той се задължава да поддържа съответствие с критериите в заложения срок, съгласно условията за изпълнение и административния договор, с изключение на критерий за подбор 5.