Европейският цифров иновационен хъб за земеделие АгроХъб.БГ, в рамките на одобрения по програма Цифрова Европа проект AgroDigiRise, осигурява уникална възможност за дигитална трансформация на земеделието, свързвайки нуждите на бизнеса от агросектора с доставчици на цифрови технологии. Програмата е отворена за кандидатстване от страна на иновативни компании, МСП, стартиращи предприятия и научно-развойни звена, които могат да предложат решения на заявените от фермерите нужди в срок до 20.12.2024г.
До момента програмата беше отворена за кандидатстване от фермери и производители, които формулираха потребностите от цифрови технологии, с които да улесняват дейността си. Основните проекти бяха в следните области:
* Прецизни системи за наблюдение и отчитане на почвени параметри в зеленчукови стопанства;
* Управление на регенеративна паша и мониторинг на стада в реално време;
* Интелигентни системи за следене на растежа и развитието на овощни градини, в комбинация с метеостанция за контрол на влажността на почвата и определяне на нуждата от торене и поливане;
* Сензорни системи за измерване на температура и влажност на почвата на различни нива, с цел оптимизация на процесите и намаляване на нуждата от физически проверки на полето.
При кандидатстване подаването на заявления от земеделски стопанства (фермери/производители) става в разките на 30 дни. Оценката на постъпилите кандидатури до съответния краен срок е в разките на 10 календарни дни. Обявяването на резултатите от предварителния подбор е до 5 кал. Дни, При кандидатстване за подаване на заявления от доставчиците на решения за конкретните предизвикателства срокът също е до 30 кал. Дни. След това до дни става оценката на постъпилите кандидатури. Обявяването на резултатите от предварителния подбор (за свързване (мачмейкинг) на стопанствата и доставчиците на решения) е до 5 кал. Дни. Провеждането на мачмейкинг срещи е до 10 календарни дни. Накрая проектът завършва с демонстрация.
Критериите за подбора на стопанствата са три:
Първият критерий е стопанството да разполага с достъпно тестовото поле за провеждане на наблюдение и събиране на данните, като има инфраструктура и до полето и в самото поле – за това трупа 4 точки;
Ако тестовото поле е труднодостъпно поради липса на добра инфраструктура, но има изградена такава в самото поле – тогава точките са 3;
При налична добра инфраструктура за достъп единствено преди тестовото поле точките са 2;
Ако тестовото поле е лесно достъпно поради изградена добра инфраструктура преди него, но липсва достъп в самото поле, точката е 1.
Кандидите биват оценявани и по втори критерий, а именно детайлно да дефинират преките резултати от внедряването на решение в отговор на конкретното предизвикателство. Ето и точките, които се дават при различните проекти:
Четири точки получават кандидати, които са дефинирали ясно/детайлно потенциалния/-те резултат/-и, като всички те влияят пряко върху предизвикателството;
Ако кандидатът е дефинирал детайлно потенциалните резултати, част от които влияят пряко върху предизвикателството, точките са 3;
Кандидатът е дефинирал общо потенциалните резултати, част от които влияят пряко върху предизвикателството – с 2 точки;
Кандидатът само общо е дефинирал потенциалните резултати – 1 точка.
Третият тип критерии за оценка е свързан с готовността за ангажиране на компетентен представител на стопанството, който да координира и съдейства на доставчика на услуги при тестване на решението. Ако имате такъв посредник, проектът получава 1 точка, ако няма – не трупа точки. Ако предлаганото решение може да бъде изпълнено в рамките на наличната по програмата допълнителна подкрепа, тогава проектът се оценява с 1 точка. Ако не може да бъде изпълнено, не трупа точки.
Оценка се прави и на доставчиците на дигитални услуги. Координаторът на програмата от своя страна трябва да положи всички усилия да свърже най-подходящите доставчици на услуги с тестовите полета. В случай на невъзможност да бъде намерено подходящо решение за дадено предизвикателство, кандидатите ще бъдат насърчени да вземат отново участие в програмата при обявяване на нов краен срок за кандидатстване. Предварително благодарим за разбирането!
Осигуряване на допълнителна подкрепа за съпътстващи разходи
Избраните доставчици на решения в програмата Agri-Digi Transform могат да получат достъп до допълнителна подкрепа за покриване на съпътстващи разходи и осигуряване на необходими консумативи и материали в размер до 5 000 лева с ДДС, за да компенсират разходите си по участие в програмата. Допълнителната подкрепа може да се използва за пътни разходи за посещение на тестовото поле, разходи за консумативи и материали, необходими за предоставяне на решението; и разходи за извършване на необходимо адаптиране на тестовото поле.
Кандидатстването е лесно - попълнете онлайн апликационната форма от следния линк https://forms.gle/fQWU34FzsFADHr6z8 и станете част от дигиталната революция в агросектора!