Всички млади, нови и много малки фермери, които се надяват на подпомагане по линия на инвестиционните мерки от Стратегическия план, задължително трябва да докажат, че благодарение на субсидиите икономически са укрепнали стопансттвата и това трябва да стане в първите три години от изпълнението на бизнес плановете им. Така за фермерите, които отглеждат земеделски култури, стандартният производствен обем на стопанството (СПО) трябва да бъде увеличен най-малко с 3 000 евро СПО, а за животнодите - най-малко с 2 000 евро СПО само с животни (пчелни семейства, едри или дребни преживни животни за мляко или месо).
Изискването е разписано в насоките за кандидатстване, по които до 12 ноември МЗХ проведе обществено обсъждане. Вчера земеделския министър Георги Тахов съобщи, че от средата на 2025 г. ще бъдат отворени 4 важни инвестиционни интервенции от плана - това са очакваните инвестиции по старите мерки 4.1 и 4.2.
Според насоките, публикувани на сайта на агроминистерството, по три от интервенциите – за млади фермери, нови стопани и много малки земеделски производители, началото на приемите е насрочено за утре - 15 ноември тази година.
В няколко поредни броя синор.бг публикува важни изисквания при подавенето на документи за млади фермери. В този текст ще ви запознаем с таблицата, по която може да изчислите стандартния производствен обем на стопанството (СПО) си, в зависимост от културите или животните, които отглеждате.
Преди да изпълните бизнес плана си, стандартният производствен обем на стопанството ви трябва да бъде минимум 8 хиляди евро и максимум 20 хил. евро. Ако сте растениевъди, за първите три години от получаването на първата субсидия като млади фермери вие сте длъжни да увеличите стопанството си с 4 хил. евро СПО. За животновъдите това изискване е по-малко – СПО трябва да се увеличи само с 2 500 евро.
Според таблицата за изчисление на СПО, ако отглеждате мека пшеница и лимец, трябва да умножите декарите си по 145 лева, за да получите стандартния си производствен обем. Ако отглеждате ръж, умножавате декарите по 52 лв., а при тритикалето – умножавате по 84 лв. Декарите с царевица се умножават по 180 лв., със слънчоглед – по 145 лв., а с рапица – по 188 лв.
Площите с фъстъци, за които изискват изключително много ръчен труд, се умножават по 454 лв. на дка. За маслодайната роза СПО-то на декар се получава, умножавайки по 998 лв. От останалите етеричномаслени култури ще посочи лавандулата (486 лв. на дка), кориандърът – 95 лв. на дка и валерианата, при която СПО за декар се умножава по 1 065 лв.
От бобовите култури СПО на декар фасул е по 295 лв.
При доматите на открито, краставиците и пипера умножавате съответно по 1 438 лв. на дка, 1 168 лв. на дка и 1 373 лв. на дка. За дините и пъпешите е 1 003 лв. и 1 061 лв. на дка.
При основните овощни култури умножението на декар е съответно 1 488 лв. на дка за семковите – ябълки и круши; 1 019 лв. на дка за костилковите – череши, сливи, кайсии, праскови и др.
Ако сте животновъди, изчислението на стандартния производствен обем е бройката животно по съответните левове – за телета и малчета до 1 година умножавате по 458 лв., от 1 до 2 години за мъжки телета и малчета – по 720 лв., за женски телета и малчета – по 427 лв. СПО за телетата и малчетата за разплод се изчислява по 1 018 лв. на брой.
За една млечна крава или биволица умножавате по 2 500 лв. СПО за месодайните породш получавате, умножавайки по 947 лв. за бройка. Ако отглеждане месодайни или млечни овце, умножавате животните по 158, за кози майки – по 198 лв.; за свине майки – по 1 988 лв., за малки прасенца до 45 дни – по 571 лв.
По 31 лв. и по 20 лв. се умножават кокошките-носачки и бройлерите; пуйките – по 101 лв., гъските – по 106 лв., патиците – по 50 лв., а щраусите – по 739 лв.
СПО-то на едно пчелно семейство се получава, като умножите броят им по 143 лв., а на зайкините майки - по 225 лв.
При бубите за кутийки бубено семе умножавате по 284 лв. Калифорнийските червеи се умножават на кв. метър – по 44 лв., за охлюви на кв. м – по 13 лв.