Начало » Новини » Коментари
20.11.2024 г.

Много малките фермери имат избор между 111 култури и животни, за да получат 20 хил. евро

Интервенция за инвестиции в стопанствата
Много малките фермери имат избор между 111 култури и животни, за да получат 20 хил. евро

Ябълките са сред плодовете, чието отглеждане ще се подпомагат Снимка: sinor.bg

До края на седмицата фонд „Земеделие“ ще отвори прием на инвестиционни проекти за много малки земеделски стопани, които кандидатстват по Стратегическия план за развитие на селските райони. Средствата са в подкрепа на ферми със стандартен производствен обем на стопанствата от 3 хил. до 8 хил. евро (от 6 до16 хил. лв.). Кандидатите трябва да представят 5-годишен бизнес план, за чието изпълнение ще получат левовата равностойност на 20 хил. евро, или 40 хил. лв. Самият план трябва да бъде изпълнен за три години, за да се преведе цялата сума.

С предимство ще се ползват стопани, които отглеждат животни или култури, причислени към така наречените „чувстрителни сектори“. Списъкът е доста обширен и включва 111 вида зеленчуци, плодове, етерично-маслени култури, черупкови дръвчета, основните животни, птици и др.

В насоките за кандидатстване са включени всичките 111 възможности за селскостопанска работа, за която ЕС дава подпомагане, стига да изпълните бизнес плана си. Припомняме, че тези планове може да се изработят безплатно от експерти на Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ).

В този текст ще публикуваме някои от културите и животни, включени в списъка, за отглеждането на които проектите ви ще получават 10 бонус точки.

При зеленчуците са включени освен домати, краставици, корнишони, сладък и лютив пипер също тиквички, бамя, фасул, грах, марули, спанак, броколи, алабаш, лук, включително и праз, хрян, арпаджик и др.

Субсидии се дават също за отглеждане на десертно грозде, ябълки, круши, кайсии, череши, дюли, мушмули, сливи, дори едроплоден дрян, ягоди, малини, къпини, касис, боровинки, смокини и др. Производителите на култивирани гъби също получават подпомагане. От черупковите плодове точки носят също орехи, бадеми, лешници и кестени.

Малките стопани, които отглеждат цели 24 вида билки и етерично маслени култури, също могат да кандидатстват. Допустими култури са лайка, чубрица, валериана, анасон, босилек, бял трън, риган, маточина, лавандула, мента, мащерка, кориандър, резене, шипка, маслодайна роза и ружа и др.

Животновъдите, които могат да правят бизнес планове за стопанствата си, също имат голям избор. Помощта по тази интервенция се дава освен за пчели, също за млекодайни крави и биволици, телета, малачета, кози, овце, месодайни породи от едри и дребни преживни животни и др.

Изборът при птиците е следният – кокошки, бройлери, пуйки, щрауси, гъски, пъдпъдъци и патици.

Допустими за подпомагане са кандидати физически лица, навършили 18 години;. еднолични търговци (ЕТ), еднолични дружества с ограничена отговорност (ЕООД) и дружества с ограничена отговорност (ООД), регистрирани по Търговския закон; кооперации, регистрирани по Закона за кооперациите.

Какви точки се дават за одобрени проекти на млади фермери

Към датата на подаване на заявлението за подпомагане кандидатите трябва да:

2.1. са регистрирани като земеделски стопани по реда на Наредба 3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани (обн., ДВ, бр. 10 от 1999 г.);

2.2. са започнали да отглеждат животни в собствен/нает животновъден обект и/или да стопанисват земя с цел производството на земеделска и животинска продукция;

2.3. имат икономически размер на стопанството, измерен в стандартен производствен обем (СПО) в границите от 3000 евро и до 8000 евро включително;

Ето как може да изчислите СПО на фермата

2.4. са собственици наематели и/или арендатори на цялата налична в земеделското стопанство земя;

2.5. са собственици и/или наематели на животновъдните сгради и помещения, използвани за животновъдната дейност, в случай че развиват такава;

2.6. са микропредприятия или малки предприятия по смисъла на чл. 3, ал. 2 и 3 от Закона за малките и средните предприятия (ЗМСП), (Приложение №5).

Когато икономическият размер на стопанството се доказва с намерения за засаждане/засяване на земеделски култури през текущата спрямо кандидатстването стопанска година, в заявлението за подпомагане задължително се посочват сроковете, в които ще се извърши засаждането/засяването на земеделските култури. При изчисляване на икономическия размер на стопанството към датата на кандидатстване не се допуска включване на животни с намерение за придобиване, включване на трайни насаждения с намерение за засаждане с вкоренен по картонажен метод материал, както и включване на ягоди с намерение за засаждане.

Когато икономическият размер на стопанството се доказва с намерения за засаждане/засяване на земеделски култури през текущата спрямо кандидатстването стопанска година, в заявлението за подпомагане задължително се посочва период, не по-дълъг от 30 дни, в който ще се извърши засаждането/засяването на земеделските култури. При изчисляване на икономическия размер на стопанството към датата на кандидатстване не се допуска включване на животни с намерение за придобиване, включване на трайни насаждения с намерение за засаждане с вкоренен по картонажен метод материал, както и включване на ягоди с намерение за засаждане. Когато икономическият размер на стопанството по т. 2.3 през текущата спрямо кандидатстването стопанска година се доказва със съществуващи овощни видове, лозя, многогодишни етеричномаслени култури (в т.ч. маслодайна роза, лавандула и мента), маточници и разсадници за трайни насаждения и декоративни култури, минималният брой на растенията на декар не трябва да е под минималния праг на гъстота, съгласно приложение № 1.

Договорите за наем и/или аренда при определяне на изискуемия минимален икономически размер на стопанството от 3000 евро СПО, трябва да са: влезли в сила към датата на подаване на заявлението за подпомагане; с минимален срок на действие пет години от датата на подаване на заявлението за подпомагане;.

Към датата на подаване на заявлението за подпомагане кандидатите трябва да:

* са регистрирани като земеделски стопани по реда на Наредба №3 от 1999 г. за създаване и поддържане на регистър на земеделските стопани (обн., ДВ, бр. 10 от 1999 г.);

* са започнали да отглеждат животни в собствен/нает животновъден обект и/или да стопанисват земя с цел производството на земеделска и животинска продукция]

* имат икономически размер на стопанството, измерен в стандартен производствен обем (СПО) в границите от 3000 евро и до 8000 евро включително;

* са собственици наематели и/или арендатори на цялата налична в земеделското стопанство земя;

* са собственици и/или наематели на животновъдните сгради и помещения, използвани за животновъдната дейност, в случай че развиват такава;

* са микропредприятия или малки предприятия по смисъла на чл. 3, ал. 2 и 3 от Закона за малките и средните предприятия (ЗМСП), (Приложение №5).

Когато икономическият размер на стопанството по т. 2.3 се доказва с намерения за засаждане/засяване на земеделски култури през текущата спрямо кандидатстването стопанска година, в заявлението за подпомагане задължително се посочват сроковете, в които ще се извърши засаждането/засяването на земеделските култури. При изчисляване на икономическия размер на стопанството към датата на кандидатстване не се допуска включване на животни с намерение за придобиване, включване на трайни насаждения с намерение за засаждане с вкоренен по картонажен метод материал, както и включване на ягоди с намерение за засаждане.

Когато икономическият размер на стопанството по т. 2.3 се доказва с намерения за засаждане/засяване на земеделски култури през текущата спрямо кандидатстването стопанска година, в заявлението за подпомагане задължително се посочва период, не по-дълъг от 30 дни, в който ще се извърши засаждането/засяването на земеделските култури. При изчисляване на икономическия размер на стопанството към датата на кандидатстване не се допуска включване на животни с намерение за придобиване, включване на трайни насаждения с намерение за засаждане с вкоренен по картонажен метод материал, както и включване на ягоди с намерение за засаждане. Когато икономическият размер на стопанството по т. 2.3 през текущата спрямо кандидатстването стопанска година се доказва със съществуващи овощни видове, лозя, многогодишни етеричномаслени култури (в т.ч. маслодайна роза, лавандула и мента), маточници и разсадници за трайни насаждения и декоративни култури, минималният брой на растенията на декар не трябва да е под минималния праг на гъстота, съгласно приложение № 1.

Договорите за наем и/или аренда по т. 2.4 и 2.5, включени при определяне на изискуемия минимален икономически размер на стопанството от 3000 евро СПО, трябва да са: влезли в сила към датата на подаване на заявлението за подпомагане; с минимален срок на действие пет години от датата на подаване на заявлението за подпомагане;.

Цялата налична в земеделското стопанство земя по т. 2.4 трябва да се стопанисва от кандидата:

* с регистрирано в общинската служба по земеделие правно основание за ползване през целия период (за земеделски площи) до изтичане на пет години, считано от датата на подаване на заявлението за подпомагане. Изискването за регистриране в общинската служба по земеделие не се отнася за имот/и, попадащи в границите на урбанизирани територии, както и за имот/и, върху които са разположени животновъден/ни обекти и на тях не се отглеждат култури, които участват при формиране на СПО.

* в съответствие с чл. 33б от Закона за подпомагане на земеделските производители (ЗПЗП);

* в съответствие с режимите на защитените територии, въведени със Закона за защитените територии и/или режимите на защитените зони, въведени със Закона за биологичното разнообразие, за площите от стопанството, които попадат в тях. Изискването се отнася и за кандидати, които са собственици и/или наематели на животновъдни сгради и помещения, използвани за животновъдна дейност.

Икономическият размер на стопанството, измерен в СПО, се изчислява по таблица съгласно приложение № 2. Не се счита за изпълнено условието по т. 2.3, когато:

* съпругът/съпругата на кандидата физическо лице, на собственика/собствениците на капитала на юридическото лице или на собственика на предприятието на ЕТ, на член на кооперацията има отделно земеделско стопанство, включително като собственик на ЕТ или ЕООД и/или като притежател на мажоритарен дял в юридическо лице, и общият сбор на икономическия размер на земеделските стопанства надвишава 8000 евро СПО. Общият сбор се изчислява на база, равна правопропорционално на процентите собственост/дялове от юридическото лице;

* кандидатът физическо лице или кандидатът ЕООД/ООД, или собственикът на капитала на кандидата ЕООД, или собственикът на 50 на сто или повече от капитала на кандидата ООД, или собственикът на предприятието на кандидата ЕТ, или някой от членовете на кооперацията притежава мажоритарен дял в юридическо лице, което има отделно земеделско стопанство, и общият сбор на икономическия размер на земеделските стопанства надвишава 8000 евро СПО. Общият сбор се изчислява на база, равна правопропорционално на процентите собственост/дялове от юридическото лице;

* кандидатът е ЕООД и едноличният собственик на капитала има отделно земеделско стопанство като физическо лице или ЕТ или когато кандидатът е ООД и собственикът на 50 на сто или повече от капитала има отделно земеделско стопанство като физическо лице или ЕТ, или когато кандидатът е кооперация и член на кооперацията има отделно земеделско стопанство като физическо лице или ЕТ и общият сбор на икономическия размер на земеделските стопанства надвишава 8000 евро СПО. Общият сбор се изчислява на база, равна правопропорционално на процентите собственост/дялове от юридическото лице.

При изчисляване на икономическия размер на стопанството по т. 2.3 се взема предвид цялата налична в земеделското стопанство земя. За кандидатите, развиващи животновъдна дейност се изисква регистрация по реда на чл. 137 от Закона за ветеринарномедицинската дейност. За едноличните търговци по т. 1.2, които са регистрирани през годината на кандидатстване в Търговския регистър и регистър на ЮЛНЦ и като земеделски стопани по реда на Наредба №3 от 1999 г., обстоятелствата по т. 2.3 могат да се доказват и в качеството им на физически лица.

Във формирането на икономическия размер на земеделското стопанство участват основните култури и междинни/втори култури, засадени или с намерения за засаждане за текущата стопанска година, спрямо годината на кандидатстване, които са посочени в регистъра по реда на Наредба № 3 от 1999 г.

Когато една и съща оранжерийна площ се използва няколко пъти, тя се отчита само веднъж, като при отчитането ѝ се взема предвид културата с най-висок стандартен производствен обем/стандартна продукция.

Допустимият период за създаване на овощни трайни насаждения е от 1 ноември до 14 април на стопанската година. Когато овощните трайни насаждения са засети по вкоренен по картонажен метод материал, както и ягоди, допустимият период е цялата година.

Когато кандидатът е подавал заявление за подпомагане по интервенциите за директни плащания, се извършва сравнение между последно заявената за подпомагане по тези схеми и мерки площ и земеделската земя, която е декларирал, че участва в изчислението на икономическия размер на стопанството по т. 2.3.

Когато при сравнението по т. 15 се установи, че разликата между размера на заявените площи по интервенциите по директни плащания надвишават с над 3 на сто посочените в заявлението за подпомагане кандидатът следва да представи мотивирана писмена обосновка, придружена с подкрепящи я доказателства, относно причините за тази разлика.

Дейностите и инвестициите по проекта, за които се изисква лицензиране, разрешение и/или регистрация за извършване на дейността/инвестицията съгласно действащото законодателство се подпомагат, само в случай че кандидатът/бенефициентът е представил съответните лицензи, разрешения и/или регистрация.

Когато земята, върху която са разположени културите, включени при определяне на изискуемия минимален икономически размер на стопанството от 3000 евро СПО, се обработва на база на споразумение за масиви за ползване на земеделските земи, изготвено на основание чл. 37в, ал. 2 от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, кандидатът за същия размер на площта на земята, върху която са разположени тези култури, трябва да има имоти, включени в споразумението за масиви, които да са негова собственост и/или да са наети/арендувани с минимален срок на действие пет години от датата на подаване на заявлението за подпомагане.

Като част от проверката, ДФ „Земеделие“ може да извърши посещение и/или проверка на място за установяване на фактическото съответствие по представените документи и определянето на икономическия размер на стопанството на кандидата. Разплащателна агенция извършва проверка или посещение на място с цел удостоверяване на изпълнението на заложените в заявлението за подпомагане намерения за засяване/засаждане на земеделски култури през текущата към датата на подаване на заявлението за подпомагане стопанска година и за установяване на началния икономически размер на стопанството.

Много малките фермери имат избор между 111 култури и животни, за да получат 20 хил. евро
7472
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Важно!
Депутатът Симеонова организира дискусия с фермери от чувствителните сектори
Зимни квартири за чувствителните растения
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини