Начало » Новини » Страната
20.06.2024 г.

Можем точно и лесно да определим дефицита на влага при оранжерийните домати

Можем точно и лесно да определим дефицита на влага при оранжерийните домати

Доматите са капризна култура и много взискателни, когато става дума за поливане – не трябва да се допуска пресъхване на почвата. Някои производители поливат вечер, като се позовават на факта, че изпарението е по-малко, а други, напротив –сутрин. Всъщност растенията консумират най-много вода през деня и не е желателно да се полива нощем. Интензивността на растеж намалява вечер и растенията “пият” по-малко вода.

Максималната консумация на вода е от 11:00 до 14:00 часа. Това време е пика на слънчевата радиация. Специалистите съветват поливането да започне около 2 часа след изгрев, когато всички физиологични процеси вече протичат активно в растенията – включително потреблението на хранителни вещества (макро- и микроелементи). Поливането трябва да приключи 2-3 часа преди залез слънце.

Температурата на водата не трябва да пада под 15-16 градуса по Целзий, защото по-хладната блокира растежа на кореновата система. Освен това, когато попадне на гореща земя, причинява фузариум. В оптималния случай, разбира се, водата трябва да е с температура +18 градуса и добре наситена с кислород.

Важно е и съотношението на количествата вода и въздух в почвата. Ако има повече вода – растенията ще увяхват, а ако има повече кислород, почвата ще започне да изсъхва. За да балансираме по някакъв начин всичко това и да го поддържаме нормално, почвата трябва постоянно да се полива и разхлабва.

Когато почвата остане продължително суха, проводящите съдове започват да отмират, а в резултат на това и корените започват да отслабват. Като допълнение се появяват и болести – най-често фузариум и върхово гниене.

Важно е постоянно да следим състоянието на почвата, за да не унищожим доматите.

Индикатор за засушаване на почвата

Оказва се, че има лесен и красив начин за определяне на дефицита на влага при оранжерийно отглеждане на домати. Всичко, което трябва да направим – да засадим няколко растения обикновен импатиенс, импатиенс джудже или друг вид между тях.

Това растение идва от топлите страни и обича същите условия като доматите. Височината на декоративните растения е не повече от 20 см.

Това красиво и дълго цъфтящо цвете е отличен индикатор за суша. Веднага щом нарушим режима на поливане, той незабавно ще отчете това с увяхване на листата. Освен това привлича полезни насекоми в оранжерията и в същото време не се конкурира за вода с доматите, натрупвайки я в сочни и месести стъбла.

Импатиансът може да се срязва и поставя в малки вазички, вкоренява се лесно от резници (отчупените на междувъзлията стъбла се засаждат директно в почвата или се вкореняват във вода), а сокът се използва в народната медицина за лечение на брадавици. Друг бонус е, че листата на това красиво и непретенциозно цвете са отличен биологичен препарат срещу листни въшки и други смучещи вредители, включително белокрилки.

Инфузията в студена вода проявява не само инсектицидна и репелентна активност, но повишава имунитета на доматите, тъй като съдържа триптофан – стимулатор на растежа.

През есента импатиансът може да бъде преместен на закрито в подходящи контейнери, а също да се вземат резници. В естествената си среда той е многогодишно растение и така ще бъде готов за следващия сезон.

Можем точно и лесно да определим дефицита на влага при оранжерийните домати
5185
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Оранжерийната белокрилка е опасен вредител
Рекордна продукция от дини и домати през 2024
Чери домати от Италия са причинили епидемията от салмонела в ЕС
Практика
Отглеждането на домати и краставици в съседство е възможно, но трудоемко
Полезни съвети
С какво да подхраним стайните домати
С над 33 % са се увеличили откритите площи с домати в страната
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини