За нормален растеж всички култури се нуждаят от балансирано хранене, като недостигът на един или друг хранителен елемент води до физиологични разстройства, неинфекциозни заболявания и дори до загуба на растения. Калцият е един от важните елементи, но си спомняме за него най-често в края на сезона, когато реколтата узрява и е време да помислим за нейното съхраняване. Тогава може да се окаже късно, защото този елемент е гарант за качество и трябва да започнем работа с него още през пролетта.
Какво е влиянието на калция върху растенията?
Калцият участва в регулирането на почти всички биохимични и физиологични процеси. Освен това влияе върху развитието на кореновата система на растенията. При недостиг на калций растежът на кореновите власинки се забавя, без което е невъзможно усвояването на цял спектър от други хранителни елементи.
Калцият е „строителен материал“ за клетъчните стени. Той отговаря за деленето на клетките и размера на плода. При дефиците се увеличава чувствителността към гъбични заболявания, намалява продължителността на съхранение и качеството на продуктите. Този елемент изпълнява важни функции в почвата, като свързва киселините и я прави по-алкална, повишава активността на някои торове и блокира други, намалявайки мобилността на мангана, цинка и бора.
Често в почвата има достатъчно калций, но в плодовете има недостиг. Защо?
Проблемът е в това, че калцият преминава през растенията с възходящ поток вода, а този път е дълъг, особено при овощните култури. Например, в едно ябълково дърво може да отнеме две години. Той навлиза предимно в тези части на растенията, където транспирацията е по-висока – първо в листата, а оттам не мърда никъде и при никакви обстоятелства. Всичко това води до факта, че при ягодоплодните и овощни култури действа на остатъчен принцип. Много често калцият се внася кореново още с разлистването на дърветата и храстите, а това е основна грешка, защото той от листата не се движи в другите части на растенията. Подхранване трябва да се прави при появата на завръзите.
От почвата калцият навлиза в развиващите се завръзи на ябълковите и крушови дървета през първите 4-6 седмици след цъфтежа, а при череши и вишни – през първите две седмици. При ягодите се случва много по-бързо – 7-10 дни след цъфтежа.
Подхранването трябва да се прави, когато завръзите са още малки. Именно през тази фаза протича активен растеж и делене на клетките, а съответно – това оказва влияние върху качеството на плодовете.
Какви торове можем да използваме за ягодоплодните и овощни култури?
Можем да използваме съдържащи калциев нитрат, калциев хлорид, както хелатни и мелиоративни. Калциевият нитрат е най-подходящ, защото може да се прилага кореново, листно и с фертигация (прецизно торене). Необходимите количества са 2 кг за 1 декар локално върху дърветата. Мелиорантните имат дългосрочно действие и се внасят при засаждането.
Защо не внасяме калций по-късно от указаните срокове?
Можем да внасяме и по-късно, но той ще бъде усвоен през следващия сезон – запас за бъдещето.
При недостиг на калций се развиват различни физиологични нарушения: напукване и дребни плодове, рехавост на плодовете, стъкловидност, локално потъмняване на кората, слънчево изгаряне на кората при ябълките и напукване на плодовете при черешите и вишните. При ягодите се увеличава количеството на семената, а плодовете издребняват значително.
Както във всичко, така и при калция е важна мярката. Високите концентрации на калций оказват токсичен ефект върху клетките, както и върху аномално развитие.
Високите почвени концентрации на калций могат да се окажат и по-вредни от недостига, защото пречат на усвояването на амониевите форми на азот, на калия, на магнезия, а при определени условия се свързва с почвения фосфор, повишава рН, което за някои култури влияе негативно.
Калцият не трябва да се смесва със сяра и сяросъдържащи торове и препарати, защото се образува гипс.