Начало » Хоби земеделие » Малката градина
08.03.2024 г.

Причини за появата на хлороза при разсада, профилактика и лечение

Грижи в началната фаза
Причини за появата на хлороза при разсада, профилактика и лечение

Снимка: sinor.bg

В зависимост от симптомите, които се проявяват при разсада, причините за хлорозата и лечението на произтичащите от това последствия могат да бъдат различни. Здравите, силни и добре развити растения имат тъмнозелен цвят, а когато са бледи и жълти, по същество патологията е една и съща – неподходящи условия или недостиг на определен жизненоважен микроелемент.

С какво хлорозата е опасна за младото растение?

Пожълтяването показва, че пигментът хлорофил не се образува, което означава слаб синтез на органична материя в растенията. Първи са изложени на риск листата, а след това и останалите части. Последиците за разсада са:

– избледняване на листата;

– малки и деформирани листа;

– опадане на листата;

– изсъхване на върховете на разсада;

– отмиране на кореновата система.

Това са сериозни увреждания на разсада и трябва да вземем незабавни мерки, защото в противен случай нежните растения ще загинат.

Как да се справим с хлорозата по разсада?

Причините и проявите на хлороза могат да бъдат различни, а конкретните визуални признаци ще ни насочат към тях. Проблемите могат да възникнат от недостатъчна осветеност, болести и вредители (особено внимание трябва да обърнем на паяжинообразуващите акари), много кисела почва, лош дренаж, неподходящи температури (много високи или ниски), недостиг на хранителни елементи.

Хранителната среда е много важна за правилното развитие на разсада. Възможно е хранителните елементи да са налични в почвата, но при неподходяща киселинност и съотношение между тях (недостиг или излишък на даден елемент), да не могат да се усвояват от растенията. Това е много често срещан проблем.

Азотният дефицит води до изоставане в развитието на разсада, като белезите на хлороза се проявяват първо по долните листа. Жилките започват да изсветляват, а петурите пожълтяват или придобиват сивкаво-червеникав цвят. Връхните листа издребняват, а долните започват да съхнат и опадат.

Магнезиеводефицитна хлороза

Хлорозата при разсада, свързана с дефицит на магнезий, засяга първо по-долните стари листа. Жълтата ивица обхваща най-напред контурите на листните петури, докато центърът остава зелен. Постепенно зеленият цвят се променя на жълто-оранжев до червеникав, след което листата опадат.

Желязодефицитна хлороза

Често при отглеждане на разсад не достига и желязо, а най-уязвими култури са доматите и пиперът. Хлоротични са предимно младите връхни части на растенията и това е основната разлика при магнезиеводефицитната и желязодефицитната хлороза. Листните петури първо избледняват, като стават жълто-зеленикави, а след това, когато дефицитът на желязо се засили, те изсветляват още повече, придобивайки жълто-бял хлоротичен цвят. Цветовите изменения започват от основата на листните петури, като постепенно се придвижват към върха. В напреднал стадий те стават почти бели и само жилките по краищата остават зелени.

При хлороза, възникнала поради хранителен дефицит, най-често виновен е азотът. Малко по-рядко това се дължи на недостиг на магнезий, а още по малко на желязо. Недостигът на останалите хранителни вещества просто няма време да се прояви и да причини хлороза при разсада. Това се случва на по-късен етап, когато растенията са засадени на постоянно място.

Ако хлорозата се дължи на хранителен дефицит и започнем да подхранваме с желязо – най-вероятно ще сгрешим. Недостигът на магнезий пречи на разсада да усвоява други хранителни вещества. Добре е да подхраним с тор, съдържащ магнезиев сулфат, Лебозол Магнезий 400 или друг подходящ с магнезий, като се тори кореново или листно по препоръка на производителя. Ако няма резултат, тогава търсим друга причина, но подхранване се прави най-рано две седмици след пикиране на разсада.

Причини за появата на хлороза при разсада, профилактика и лечение
9558
 

Последни материали
Виж
Водата за пиене на Истанбул свъшва след 85 дни
Конгрес по зелени биотехнологии събра международната научна общност в София
Карантинна опасност – картофен молец
Шумен и Плевен
Главчев разпореди на екоминистерството да се задейства за разрешаване на водната криза
Сушата преди това обаче забавя развитието на посевите с 2-3 седмици
Условията бяха удовлетворителни за есенниците в Украйна през октомври
Приемът ще започне през януари 2025 г.
Готови са критериите за подбор на браншови проекти за обучение на фермерите
Свързани материали
Виж
Вижте кои са причините за болестта и с какво трябва да наторите
Хлорозата по розите се явява най-често наесен, как да действате
Начини за предпазване
Хлорозата е често срещано явление при трайните насаждения
Особености и борба с хлорозата
Хлороза в градината и как да се справим
Жълтеенето на листата на овошки и лозя обикновено се дължи на липса на желязо
Лятната хлорозата е често явление
За да го преодолеем, трябва да познаваме признаците му
Железният дефицит е често явление при овощните култури
Внася се пролет или есен
Зелен камък за дърветата
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини