Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
16.06.2009 г.

Лятната хлорозата е често явление

Жълтеенето на листата на овошки и лозя обикновено се дължи на липса на желязо

Едно от най-честите явления през лятото е проявата на хлороза по трайните насаждения и лозята. Тя се изразява в ненормално пожълтяване или побеляване на листата в резултат на намаляване на съдържанието на хлорофил. Причините могат да бъдат различни - вирусно заболяване или липса на определен хранителен елемент. Ако причината е вирус, растението е заразно, нелечимо и представлява опасност за останалите растения. В повечето случаи обаче хлорозата се дължи на недостатъчно усвояване на някой хранителен елемент, при което заболяването е неинфекциозно (физиологично) и възможностите за неговото лечение са големи.

- Възможен е азотен глад
Една от причините за физиологичната хлороза може да бъде азотен глад, който бързо се преодолява чрез подхранване на растенията с бързо действащ азотен тор. Подхранването може да стане както почвено с амониева селитра, така и листно с подходящи листни торове съдържащи азот, като Фолиарел N плюс. По-често хлорозата се дължи на недостиг на желязо за растенията Много по-често хлорозата се дължи на недостига на желязо, и то главно при отглеждане на растенията на силно алкални почви. Особеното тук е, че желязото е в достатъчно количество в почвата, но неговото усвояване е блокирано от високото съдържание на калций в нея. В години с обилни валежи през първата половина на лятото желязната хлороза се развива много по-силно. В такъв случай се налага подаване на допълнително количество желязо в лесноусвоима за растенията форма. Това може да стане както почвено, така и листно, а най-добре и по двата начина.

ХЛОРОЗАТА Е ЛЕЧИМА

За лечение на желязната хлороза в практиката се използва железен сулфат, познат и като зелен камък. Той се внася почвено на дълбочина 20-25 см под короната на дърветата или в реда на лозите

- Почвено внасяне
Дозите при плододаващи дървета са 200-300 грама на дърво, а при лозята 50 грама на главина. За да има ефект от това почвено внасяне на зеления камък, то трябва да е последвано от обилна поливка. В противен случай желязото отново ще влезе в трудноусвоими форми.

- Комбинирано внасяне
Недостигът на желязо може да бъде коригиран и чрез комбинирано внасяне на железен сулфат - почвено и листно. За листно третиране е необходимо да се направи 1-процентов разтвор от железен сулфат. При натрупано голямо количество калций в листата този продукт не дава задоволителни резулнтати.

- Листно внасяне
Има вече разработени продукти за листно приложение, в които желязото е в хелатни форми (ЕDTA или DPTA), които позволяват желязото да бъде усвоено от листния апарат, дори и в него да има натрупано поголямо количество калций. Такива продукти ще ви посочат във всяка агроаптека. При 2 до 3 листни третирания през вегетацията на трайните насаждения и лозята с някой от посочените препарати, проблемът с желязната хлороза се решава напълно.

Лятната хлорозата е често явление
101965
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Грижи в началната фаза
Причини за появата на хлороза при разсада, профилактика и лечение
Вижте кои са причините за болестта и с какво трябва да наторите
Хлорозата по розите се явява най-често наесен, как да действате
Начини за предпазване
Хлорозата е често срещано явление при трайните насаждения
Особености и борба с хлорозата
Хлороза в градината и как да се справим
За да го преодолеем, трябва да познаваме признаците му
Железният дефицит е често явление при овощните култури
Внася се пролет или есен
Зелен камък за дърветата
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини