Едно от най-честите явления през лятото е проявата на хлороза по трайните насаждения и лозята. Тя се изразява в ненормално пожълтяване или побеляване на листата в резултат на намаляване на съдържанието на хлорофил. Причините могат да бъдат различни - вирусно заболяване или липса на определен хранителен елемент. Ако причината е вирус, растението е заразно, нелечимо и представлява опасност за останалите растения. В повечето случаи обаче хлорозата се дължи на недостатъчно усвояване на някой хранителен елемент, при което заболяването е неинфекциозно (физиологично) и възможностите за неговото лечение са големи.
- Възможен е азотен глад
Една от причините за физиологичната хлороза може да бъде азотен глад, който бързо се преодолява чрез подхранване на растенията с бързо действащ азотен тор. Подхранването може да стане както почвено с амониева селитра, така и листно с подходящи листни торове съдържащи азот, като Фолиарел N плюс. По-често хлорозата се дължи на недостиг на желязо за растенията Много по-често хлорозата се дължи на недостига на желязо, и то главно при отглеждане на растенията на силно алкални почви. Особеното тук е, че желязото е в достатъчно количество в почвата, но неговото усвояване е блокирано от високото съдържание на калций в нея. В години с обилни валежи през първата половина на лятото желязната хлороза се развива много по-силно. В такъв случай се налага подаване на допълнително количество желязо в лесноусвоима за растенията форма. Това може да стане както почвено, така и листно, а най-добре и по двата начина.
ХЛОРОЗАТА Е ЛЕЧИМА
За лечение на желязната хлороза в практиката се използва железен сулфат, познат и като зелен камък. Той се внася почвено на дълбочина 20-25 см под короната на дърветата или в реда на лозите
- Почвено внасяне
Дозите при плододаващи дървета са 200-300 грама на дърво, а при лозята 50 грама на главина. За да има ефект от това почвено внасяне на зеления камък, то трябва да е последвано от обилна поливка. В противен случай желязото отново ще влезе в трудноусвоими форми.
- Комбинирано внасяне
Недостигът на желязо може да бъде коригиран и чрез комбинирано внасяне на железен сулфат - почвено и листно. За листно третиране е необходимо да се направи 1-процентов разтвор от железен сулфат. При натрупано голямо количество калций в листата този продукт не дава задоволителни резулнтати.
- Листно внасяне
Има вече разработени продукти за листно приложение, в които желязото е в хелатни форми (ЕDTA или DPTA), които позволяват желязото да бъде усвоено от листния апарат, дори и в него да има натрупано поголямо количество калций. Такива продукти ще ви посочат във всяка агроаптека. При 2 до 3 листни третирания през вегетацията на трайните насаждения и лозята с някой от посочените препарати, проблемът с желязната хлороза се решава напълно.