Анализаторите от EastFruit очакват, че цените на лука в Европейския съюз продължават да се катерят нагоре. Тази тенденция ще продължи по-дълго от очакваното тъй като напоследък се появиха редица нови фактори за поддържане на високите стойности.
На първо място експертите посочват проблема с блокадата на прохода в Червено море от терористичните атаки на хутите. Европа внася значителни количества арпаджик извън сезона от Нова Зеландия, особено в години с високи цени. Свободното преминаване през Червено море обаче е блокирано от терористични атаки и корабите трябва да обиколят Африка, а това удължава маршрута с 12-17 дни и увеличава цената на фрахта и респективно вдига и цената на вече скъпия лук от далечната страна. Същият проблем има и с доставките на лук от други азиатски държави, тъй като Индия и Китай например, доставят лук в Европа по същия морски маршрут.
Като втори силен фактор, подкрепящ цените в Европа, експертите маркират удължаване на забраната за износ на лук от Египет, който е най-големият доставчик на лук за ЕС. Въпреки факта, че страната е на ръба на фалита поради остър недостиг на чуждестранна валута (реалният обменен курс на местната лира вече е повече от два пъти по-висок от официалния), с удължаването на забраната се изоставя един от значимите източници на приходи от износ.
На трето място се посочват проблемите с вноса от бившите съветски републики. Страните от Централна Азия, предимно Узбекистан и Казахстан, имат големи запаси от евтин лук. Повече от това, в тези държави има значителни наличности лук от големи калибри, който е дефицитен на пазара в ЕС. Но има и обратната страна. Напоследък се появиха много съобщения за неблагоприятни условия в складовете в тези държави - покълване на лука без контрол на климата, което създава големи рискове за вносителите. Друг проблем са снеговалежите и поледиците поради влошените метеорологични условия в Казахстан, което забавя доставката и допълнително увеличава рисковете. Тук трябва да се маркира и забраната за износ на лук от Таджикистан. Това, разбира се, не е най-важният фактор, но и той трябва да се вземе предвид, тъй като за ЕС този лук не би бил излишен, още повече че там го има много и струва само около 9 щатски цента за кг насипно.
Първите партиди лук от южните райони на Испания ще излязат на пазара към средата на април. Очевидно и този лук ще бъде скъп, тъй като цените в Испания са високи на фона на рекордно ниските запаси. Високи са цените на лука и в Италия, където първата реколта също ще се появи на пазара в средата на април.
При това положение според EastFruit най-вероятно не трябва да очакваме сериозни промени с предлагането на лук на пазара в ЕС до средата на май. Това означава, че цените на лука може доста да надхвърлят нивата от миналата година и да изкачат до нови рекорди стойности..