Начало » Хоби земеделие » Малката градина
24.11.2017 г.

Трябва ли да се окопава, плеви и полива лука и кога

Получаването на лук за глави се извършва по няколко начина, но най-често се използва чрез засаждане на арпаджик. Запасите в луковичката подпомагат развитието на растението и няма нужда от поливане. Кореновата система бързо се развива и още преди да настъпи характерното за страната ни засушаване се е образувала и развила надземната маса и дори е започнало формирането на луковицата на новото растение.

Окопавайте внимателно
Грижите през време на вегетацията на лука се състоят в редовно окопаване, борба с плевелите, болестите и неприятелите, подхранване и поливане при нужда. Първата обработка на почвата се извършва, след като се очертаят редовете. За да се избегне разместването на недостатъчно вкоренилите се растения, първата обработка на почвата е плитка. После се копае след 15-20 дни след дъжд, за да се запази влагата и да се унищожат появилите се плевели. Трябва да работите внимателно, за да не нараните растенията. Когато се сгъстят междуредията, окопаването се прекратява, а едрите плевели се проскубват ръчно.
Лукът не понася дълбоко засаждане, нито загърляне при окопаването. В такива случаи се получават недоразвити луковици и силно развита листна маса. Такъв лук не узрява нормално и трудно се съхранява през зимата.

Когато се появи луковицата, спрете водата
Обикновено лукът не се полива. При силно засушаване една-две поливки осигуряват по-добри и високи добиви, но това трябва да стане до образуването на луковицата – до средата на юни. По-късните поливки са нежелателни, защото се удължава вегетацията, а луковиците се деформират и понижават съхраняемостта си. Обикновено след поливането почвата се окопава, за да не се образува почвена кора.
Лукът е готов за прибиране към края на юли – началото на август. Тогава листата започват да жълтеят, лъжливото стъбло омеква, листната маса поляга на земята и изсъхва. С прибирането не трябва да се закъснява, често при дъжд растенията подновяват вегетацията си и стават негодни за съхраняване за зимата.

Изнесете водния лук през май
Ако пък сте си отгледали разсад за воден лук – каба, то трябва да го засадите в края на май, но той е силно влаголюбив, нужно е да поливате всяка седмица. Разсадът се сортира преди засаждането, корените се скъсяват на 4-5 мм от дънцето, а листата – с 1/3 . Засажда се във фитарии със садило на разстояние 25 см между редовете, 10-12 см между растенията, на дълбочина 3-4 см, не по-дълбоко. Когато луковиците започнат да зреят, поливането се прекратява.

Трябва ли да се окопава, плеви и полива лука и кога
43315
 

Последни материали
Виж
ОИСР успешно приключи прегледа на политиките в българското земеделие
Очертаващият се недостиг от новата реколта в Украйна подкрепя цените
Германия разшири с над 2 на сто засетите площи с есенна рапица
Промени в последния момент
Отпада изискването да се заявяват правни основания за поливни площи
В агенцията за градушки те са 22%
482-ма пенсионери работят в администрациите към МЗХ
Растенията сигнализират за проблеми, но трябва да разпознаваме знаците
Консултативен съвет
Призовават пчеларите да прилагат естествено пашуване
Свързани материали
Виж
Млечна яхния от зелен лук
Полезни съвети
Трипс – големи проблеми от малък вредител
Прозводството на цветя в ЕС е бизнес за 98,9 млн. евро
Пълнен лук по добруджански
През седмицата зелето поскъпна на тържищата
Пълнен лук по добруджански
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини