Начало » Новини » Страната
19.02.2024 г.

България, с дълбок поклон пред Апостола на свободата!

151 години от гибелта на Васил Левски
България, с дълбок поклон пред Апостола на свободата!

На 18 февруари 1873 г. България губи своя най-велик син, отдал живота си за освобождението на народа от петвековното му робство – Васил Левски. Век и половина след неговото обесване родните историци достигнаха до достоверни източници, които променят информацията не само за датата на героичната му кончина –18 февруари, вместо досега смятаната 19 февруари, но и датата на неговото раждане. Повечето източници досега фиксираха 18 юли 1837 г. за рожденна дата на Апостола, по-нови изследвания обаче сочат, че е роден три години по-късно, на 18 юли 1840 г.

Тази година българският народ за 151-и път ще отдаде дълбоката си почит към светлата му личност, а в родния му град Карлово 19 февруари е обявен за ден на преклонение пред подвига и саможертвата на Васил Левски. В подножието на величествения Балкан всяка година по традиция на този ден карловци свеждат глава пред паметта на Апостола, а в цялата страна стотици българи поднасят стръкче цвете пред паметниците, съградени в негова чест.

Публикуваме част от книгата на Янко Гочев „Убийството на Васил Левски – виновниците“, издадена през 2016 г., в която се акцентира и върху голямото влияние на друг наш виден революционер – Георги Сава Раковски, въздействал силно върху възгледите на Апостола за създаване на мрежата от революционни комитети в страната

„Основната стратегическа цел на борбите на българския народ пред Възраждането е създаването на свободна и независима България. По този въпрос се водят дискусии и спорове сред водачите на българската революция. Разликата е в пътя, по който трябва да се върви. Как ще се освободим: с чети ли, без чети ли, или с комитети, чрез просвета или с оръжие, сами ли или с чужда помощ? – това е бил спорът сред българските революционери. Тук е първото разминаване на Левски с тях. За разлика от всички други, той е вярвал, че ние трябва сами да се освободим „с една обща революция“…

Аз, Васил Лъвский в Карлово роден, от българска майка, юнак аз роден, не щях да съм турски и никакъв роб. Същото да гледам и на милий род“

Силно влияние върху формирането на неговата идеология има Георги Раковски, родоначалникът на организираното революционно движение за национално освобождение, известен с пламенната си съпротива срещу руската намеса в българските дела. Раковски е учителят по родолюбие на самия Левски. По въпроса за връзките между двамата големи българи Захари Стоянов пише: „Повече от предположение, ние можем утвърдим, че искрата за народна свобода и патриотизъм е била разпалена най-много у младия Васил от Раковски“…

Георги Раковски Левски са две части на една идея – националноосвободителната. Левски е най-успешният и последователен ученик на Г. Раковски, който доразвива идеите му. Дяконът взима идеята на Раковски за „привременно правителство“ и я доразвива, но той отбелязва, че това „привременно правителство“ трябва да стъпи върху едни тайни комитети, които да работят вътре в страната и да закълнат хората, а не да се чака помощ отвън. В това е голямото осъзнаване, до което достига Левски, като продължител на делото на Г. Раковски…

Левски има своя позиция по въпроса с Русия, отразена в документалното му наследство. Той по правило не желае да търси помощ от чуждите държавни глави. Затова често коментира, че освобождението на българите е чисто българско дело. Във вижданията на Апостола ясно личи линията на суверенитет на българското национално движение и на независимост от външни фактори… Левски не може да бъде заблуден и употребен от външни сили за техните цели, особено от велики сили като Русия, поставили си за цел да „освобождават“ България, за да я превръщат в своя губерния. Левски не може и няма как да обича руския император и руските помешчици превърнали народа си в роби!.. Това е осъзнавал Левски и е внушавал и на своите привърженици да не бъдат наивни в надеждите си за каквато и да е помощ от „Дядо Иван“…

Захари Стоянов предава в биографията си за Левски важен разговор:

А ти какъв ще станеш, бай Василе, когато се освободим? (а не когато ни освободят – б.м.) – попитал го един път Божил Георгев в присъствието на други трима апостоли: Ангел Кънчев, Димитър Общия и Сава Младенов.

Когато се освободи България, за мен не остава вече работа по между ви – отговорил той.Тогава аз ще да ти отида в Русия да съставлявам комитети, защото там, макар да няма чалми, но народът е притиснат от нас повече“…

Никому не се надявайте, – говореше той. – Ако ние не сме способни да се освободим сами то значи, че не сме достойни да имаме свобода; а койти ни освободи, той ще да ни направи това, за да ни подчини отново в робство…“…

Левски е наречен „Апостол на свободата“, защото не е чакал руснаците да ни освобождават, а защото е работил да се освободим сами. Следователно „който ни освободи, той ще ни и пороби“ е смислово коректен извод от цялата философия и стратегия на Васил Левски за освобождаването на България със собствените сили. Длъжни сме били да се освободим сами, а да не чакаме да ни освобождават. Левски е мислил точно така. Той превъзходно е разбирал това, което няколко години по-късно казва екзарх Антим I в очите на нашите руски „освободители“: „Вие хубаво ни освободихте, а сега от вас кой ще ни освободи?!“…

От никъде помощ не можем да чакаме, нито пък да желаем, каквото направим, сами да си го направим, така е по-редно и за нази си е…

Левски изгражда БРЦК в България като независима и самостоятелна революционна мрежа. Но далеч преди турската полиция още да е усетила Дякона, руските тайни служби го държат под око. Причината е, че той упорито, твърдо и неотклонно върши делото си, без да съгласува действията си с плановете на руснаците. Делото на Левски влиза в пълен разрез с официалната политика на царска Русия“.

България, с дълбок поклон пред Апостола на свободата!
4866
 

Последни материали
Виж
Лозите плододават слабо – причини и решение
През декември се отварят два приема за популяризиране на българските вина
На подпис са осигурени 125 млн.лв по Украинската помощ
Рапицата и соята също са сред отличниците
Украйна печели най-много от износа на растителни масла, царевица и пшеница
За още 6 месеца, считано от 22 ноември
В Сърбия цената на хляба от брашно тип 500 остава 50 евроцента
С трикратен ръст на доставките
САЩ вече са втори вносител на зърно в ЕС след Украйна
Свързани материали
Виж
Поклон!
Отбелязваме 185-годишнината на Апостола!
149 години от обесването на Васил Левски
Дълбок поклон пред личността и делото на Апостола!
145 години от обесването на Васил Левски
Да се преклоним пред паметта на Апостола!
Годишнини
България отбелязва 144 години от гибелта на Апостола
Годишнини
България чества 179 години от рождението на Апостола
Годишнина
България се прекланя пред паметта на Апостола!
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини