Сортовото разнообразие от овощни култури се разширява посредством присаждане, с което се пренасят желаните и ценни качества от един вид на друг. Прилага се както при семкови, така и при костилкови култури. Присаждането е метод за размножаване чрез комбиниране на две растителни части – подложка и присадка, като по този начин се постигат желаните характеристики.
А защо в средата на зимата?
Това е инивативен метод за присаждане, разработен в научно-практическия център по градинарство и зеленчукопроизводство Еделщайн. Експертите провеждат изследванията върху различни видове семкови и костилкови овощни култури. Основното различие се състои в това, че подложките се изваждат, присаждат се и се поставят (за предпочитане в контейнери) при оптимални условия до срастване на двете части.
В средата на зимата, когато присадката и подложката са в състояние на дълбок покой, причинените щети се понасят по-лесно от растенията и степента на оцеляване се увеличава.
След срастването на компонентите при оптимални условия, зимните присадки се засаждат на ново място за доразвитие.
В сравнение с широко разпространеното присаждане на пъпка (окулиране), което се провежда на будна или спяща пъпка, зимното има редица предимства, обясняват специалистите:
1. Увеличава се степента на оцеляване на растенията, защото процесите на срастване на компонентите на присаждане се контролират и протичат при благоприятни оптимални условия.
2. Времето за отглеждане на присадените фиданки се ускорява минимум с една година, защото след провеждане на операцията се засаждат в затворени съоръжения.
3. Няма нужда от редица скъпи операции, свързани с окулирането, което повишава ефективността на производство на посадъчен материал.
4. Присаждането се извършва през по-малко натоварения зимен период за градинарите, а операциите се извършват на закрито и при комфортни условия.
Задължителни са основните правила, както и при останалите методи за присаждане.
Много важна е съвместимостта, която допуска: ябълка с ябълка; круша с круша и дюля; черешата и вишната с череша вишна и дива череша; слива с джанка и слива; кайсия с кайсия, джанка и праскова; праскова с праскова, бадем, джанка и кайсия.
Трябва да се използват калеми от здрави дървета, а по възможност взети от южната им страна.
Гладките и чисти срезове осигуряват по-добър контакт и възможност за по-бързо срастване между подложката и присадката.