За добрия резултат от присаждането много допринасят последващите грижи за дръвчетата. Те трябва да се наблюдават непрекъснато, докато се получи добро срастване и развитие на присадниците. След видимо прорастване на пъпките от присадника, подложките, присадени на будна пъпка през пролетта, трябва да се отрежат на 5-6 мм над присадената пъпка. Отрезът се прави с остра ножица, косо от срещуположната страна на пъпката. Едновременно с това се срязва и превръзката от обратната страна на пъпката, но не се премахва. Окулираните през миналото лято на спяща пъпка подложки трябваше да се съкратят по същия начин още в началото на пролетта. Ако това не е извършено, трябва да се направи незабавно.
Не подценявайте акарите по овошките!
Превръзката се освобождава, след като пъпките на калема са се възбудили към растеж и са формирали няколко листенца. Превръзката се срязва срещуположно на шлема или между калемите, ако са повече от един, без да се премахва.
За да не се счупят присадките от вятъра или по други причини, желателно е към подложката да се превърже една пръчка и към нея ца се прикрепят филизите от присадените калеми. При присадените на пъпка растения, когато присадката е близко до почвата, такава пръчка се забива в земята, близо до подложката, и към нея се прикрепва младият филиз, като се привързва по-хлабаво във вид на осморка.
Редовното филизене на подложките и присадените клони е също важно мероприятие. Освен присадената пъпка и калем, върху подложките и клоните се възбуждат към растеж много пъпки. Младите филизи от тях трябва да се премахват още в началото на тяхното появяване. Това се прави най-малко 3-4 пъти до началото на лятото. В резултат хранителните вещества се насочват към присадката, което засилва растежа и доброто срастване на подложката.
За да се развиват добре дръвчетата, трябва редовно да се обработва почвата около тях, да се подхранват с азотни торове, да се поливат при нужда и, ако се наложи, да се пръскат против болести и неприятели.