Начало » Хоби земеделие » Малката градина
13.06.2023 г.

Когато доматите цъфтят обилно, а реколтата е много слаба

Полезно за градинарите
Когато доматите цъфтят обилно, а реколтата е много слаба

sinor.bg

Доматите са добре позната и масово отглеждана култура, но дори при правилни грижи не гарантира отлична реколта. Те са самоопрашващи се растения, за което е достатъчно разклащане на цветовете. Често се случва така, че стъблата се развиват добре и цъфтежът е обилен, но завръзи почти няма.

Срещу този проблем има и противодействие, като се създадат най-благоприятни условия за растеж и развитие.

Можем да предпазим тиквичките от преждевременно пожълтяване и гниене

Доматите са култура, която е много чувствителна към температурата и температурните колебания. Както необичайно ниските, така и изключително високите температури са сред основните причини за малкото плодове върху обилно цъфтящите растения. Прашецът при доматите узрява през нощта, а през деня се извършва опрашването. За узряването му е необходимо температурата да е в интервала 15-28 градуса по Целзий.

Върхово гниене при доматите - причини

Когато живачният стълб на термометъра се установи над 30 градуса, тогава прашецът остава стерилен и завръзи не се образуват, въпреки обилния цъфтеж. Най-благоприятните нощни температури за опрашване са плюс 15-21 градуса, а ако са под 15, тогава растенията приемат това като сигнал, че е твърде рано за размножаване. Всички вегетативни процеси се забавят, както и производството на цветен прашец. Може да има много цветове при такива условия, но няма завръзи, което показва, че не трябва да се бърза с пресаждането на разсада на постоянно място, ако температурите не са подходящи. При нощни температури над +25, растенията не могат пълноценно да почиват и също формират по-малко завръзи.

Влажността на почвата и въздуха също играят важна роля и е  често срещана причина за липсата на домати. Ако върховете на стъблата и листата повяхват, изсъхват и опадат, това са първите сигнали за недостиг на влага в почвата.

Сухият въздух не позволява на прашеца да прорасне върху плодника. Влажността на въздуха трябва да бъде не повече от 70%. При по-високи нива прашецът се обединява в топчета и става неефективен. Най-много завръзи се формират при въздушна влажност 50-65%.

Температурата на водата за поливане (в идеалния случай) трябва да бъде поне 1-2 градуса по-висока от тази на въздуха. Доматите се поливат рядко, но обилно, като не се мокрят листата. Те не обичат и кондензат, който е идеална среда за размножаване и развитие на патогени. Мулчирането ще сведе до минимум изпаренията на влага от почвата.

За доброто опрашване на доматите благоприятства вятърът и насекомите, а при отглеждане в закрити съоръжения сутрин или през деня е добре леко да се разклащат растенията или опорите, така че прашецът да се зазпръсне наоколо.

Прехранени или недохранени? Всяка злина си е злина, но когато избираме между две – тогава по-добре е да са на гладна диета. Факт е, че доматите усвояват много бързо от почвата всички достъпни хранителни вещества. Недостигът, както и излишъкът на хранителни вещества може да доведе до опадане на цветовете.

Случаите, когато и краставиците не връзват

За активно залагане на плодове доматите се нуждаят от фосфор, азот и калий, като азотът се внася в началото на вегетационния период – преди началото на цъфтеж. При формиране и наливане на плодовете растенията консумират повече фосфор и калий.

Излишъкът на азот кара растенията да се развиват на листна маса и забравят за плододаване. При недостиг на фосфор и калий могат да се използват еднокомпонентни или комплексни торове, като последните се прилагат при температури над +16 градуса, защото в противен случай – те не могат да се усвояват пълноценно от растенията и ще останат в почвата в големи количества.

Как може да се коригира преторяването?

Необходимо е да се създаде стресова ситуация за доматите и тогава – те ще започнат да плододават. Постига се чрез редовно премахване на колтуците, прищипване на върховете при индетерминантните сортове, както и отстраняване на 2-3 долни листа.

Колтуците пречат на образуването на плодове, защото черпят сили за израстването си от матерното растение и плододаването се отлага за неопределено време.

Отстраняването на първите колтуци се извършва около две седмици след засаждане на растенията на постоянно място, но преди да са станали по високи от 5-6 см. Задължително трябва да остане малко пънче.

Недостигът на микроелементи може да провокира недоразвитие и опадане на завръзите. Особено опасен е дефицитът на бор. Той стимулира цъфтежа и опрашването, образуването на плодове и семена. При недостиг рязко намалява продуктивността на растенията. Борът нормализира синтеза на азот, подобрява обмяната на веществата, повишава хлорофила в листата и прави доматите по-сладки и сочни.

Борът в почвата е малко и се намира в трудно усвоима за растенията форма. Листното подхранване в този случай е най-подходящо. Прави се през 10-14 дни с разтвор на борна киселина в съотношение 10 г на 10 л вода. Разтваря се предварително в малко количество топла вода и се разрежда до 10 л.

Първото подхранване се прави в началото на цъфтежа, като трябва да се пръскат предимно китките и цветовете. Могат да се използват и други стимулатори за плодообразуване по указания на производителите.

Когато доматите цъфтят обилно, а реколтата е много слаба
436029
 

Последни материали
Виж
ДФЗ
Днес и утре парите за обвързаното подпомагане ще стигнат до фермерите
Байер проведе професионално пътуване на земеделски производители до Турция с фокус върху фузариоза в пшеницата
Важно!
Необходима подготовка за каляване на разсада преди садене
Шапка невидимка
От БАБХ не знаят за протест на овчари, които бойкотирали техни разпоредби
Форумът се провежда от 12 до 16 май в Стара Загора
Специализираното изложение за земеделие БАТА АГРО ще представи 204 фирми от агросектора
Присъдиха награда от 100 хиляди евро за принос към хуманното отношение към животни
Свързани материали
Виж
БАПОП избра ново ръководство
Марин Генуров ще води от днес Асоциацията на оранжерийните производители
Растенията сигнализират за проблеми, но трябва да разпознаваме знаците
Индикативен график
ДФЗ има седем дни за активно плащане по обвързаната подкрепа
Спрямо февруари е 0,2%
Годишната инфлация през март пак е 4%, домати и пипер са поскъпнали с над 8 на сто
Актуални данни от МЗХ
През 2024 г. сме произвели 128 хиляди тона домати и само 114 хил. т картофи
Наръчник 2025 г. - обвързана подкрепа зеленчуци
Доказване на продажби и срокове при заявяване на обвързаната подкрепа за зеленчуци
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини