Върховото гниене при доматите е активно както в оранжерийни условия, така и на открито, причинявайки много сериозни щети на реколтата. Проявява се скоро след формиране на плодовете и е специфично само за доматите. Спада към групата на неинфекциозните заболявания.
Причини за появата на върхово гниене
Повечето специалисти твърдят, че симптоми на върхово гниене се проявяват при:
– нерегулярно и недостатъчно поливане;
– много топъл и сух въздух;
– отглеждане на доматите на леки песъчливи почви с ниска влагоемкост.
В резултат на високите температури растенията започват да изпаряват интензивно влага от повърхността на листата, а също и от стволовете. Ако не се вземат своевременни мерки и не започне поливане за достъп на вода през кореновата система в доматените растения, те започват да поглъщат влага от активно формиращите се плодове.
Грешки при отглеждане на тиквичките могат да ни оставят без реколта
Такива неестествени процеси водят до факта, че голяма част от клетките в плодовете на доматите просто ще умрат и върховото гниене ще започне да се развива активно. Да се лекува е почти невъзможно, но да се предотврати е по-лесно.
Това не са всички причини за развитие на върхово гниене при доматите. Заболяването може да се появи много бързо и да продължи активното си развитие поради излишък или недостиг в почвата на калций, голямо количество азот, а също – ако почвата има висока киселинност.
Признаци за развитие на върхово гниене
На върхово гниене най-често са подложени неузрелите плодове от втората и третата китка. По върховете на вече оформените завръзи може да се видят с невъоръжено око плоски или леко вдлъбнати петна. В началото, когато петната още не са големи, те имат тъмнозелен цвят, а при интензивно развитие на заболяването и съответно разрастване на петната, цветът им става сиво-кафяв, а по-късно черен.
Веднага след появата на върхово гниене по плодовете, растежът им се забавя, започва деформация, а кожицата на петната изсъхва и се напуква. Тогава в пукнатините проникват патогенни микроорганизми и започват да се развиват активно. Гъбите от рода Alternaria развиват бързи гнилостни процеси, а в някои случаи пулпата става черна.
Интересно е това, че доматите, които са засегнати от върхово гниене узряват много по-бързо от здравите си събратя и в характерния за сорта цвят, но веднага след това опадат. Не е желателно да се консумират в свежо или преработено състояние, както и да се вземат семена от тях.
Методи за борба с върховото гниене
Основен метод за справяне с върховото гниене е профилактиката. Най-важното е да се изключат условията, при които се развива болестта.
Добре е растенията да се отглеждат на влагоемка почва. Ако тя е твърде лека и песъчлива, тогава към нея трябва да се добавят торф и чимова почва – те ще помогнат да се запази влагата по-продължително. Преди засаждане на доматените растения не трябва да се внасят прекалено много хранителни вещества, а да се подхранват по време на вегетацията съобразно етапите на развитие и нуждите. Необходимо е редовно поливане с достатъчни количества вода.
Не трябва да забравяме мулчирането, защото то е добър начин за запазване на влагата в почвата. Най-добре е да актуализираме слоя мулч на всяка една-две седмици.
За елиминиране недостига на калций в почвата по време на периода на формиране и нарастване на плодовете, растенията могат да се пръскат профилактично 3-4 пъти през 7 дни с калциев нитрат (5-10 г на 10 л вода). Листното обработване има бързо действие и е по ефективно от директното внасянето на калций в почвата.
Болните плодове не са годни за консумация и трябва да се отстранят, както и да се се вземат необходимите мерки за предотвратяванена последващо развитие на заболяването.