В градинарството се използват различни средства за борба с вредителите. Градинската класика е: сода, дървесна пепел и калиев перманганат, които наричаме “деликатна химия”. Има много ефективни съвременни средства, но използването им в период на плододаване крие различни рискове за здравето ни.
Причини за образуване на повече безплодни цветове при краставиците
Как да използваме дървесната пепел и в какви случаи е ефективна?
Можем да открием различни съвети, че дървесната пепел е ефективно средство едва ли не срещу всички врагове в градината, но каква е истината? Да, наистина помага срещу дребните вредители от типа на кръстоцветните бълхи, както и срещу колорадския бръмбар, нанасящ най-сериозни поражения върху реколтата от картофи и патладжан. Той се адаптира много бързо към препаратите за растителна защита и те престават да му действат.
Ето какво е важно след засаждането на пипера!
Добра идея срещу колорадския бръмбар се оказват съвместните посеви, като в близост се засажда босилек, копър, боб, лавандула и др.
При засаждането на картофите може във всяка ямка да се посипе по 1-2 щипки пепел като превантивна мярка.
Пръскане на надземните части срещу колорадски бръмбар с инфузия на пепел (1 кг на 10 л вода, вари се половин час, охлажда се и се прецежда) също има положително действие. Препоръчва се смесването на дървесна пепел с тютюн за усилване на ефекта.
Важно е да знаем, че дървесната пепел не работи срещу гъсениците, които не се страхуват от нея.
Дървесна пепел се използва в борбата с листните въшки, но се предполага, че действа на друг принцип – прави листата на растенията по-груби и те не са достатъчно апетитни за тях.
В борбата срещу охлювите (голи и черупчести) се използва дървесна пепел, като се поръсва около любимите им растения, защото мекото им тяло е уязвимо и не се чувстват комфортно. Мравките, разнасящи листните въшки можем да прогоним от мравуняците им в градината със смес от пепел и сода.
Дървесната пепел се измива лесно от дъжда и се издухва от вятъра, но попадайки в почвата – обогатява я с фосфор, калий и други полезни хранителни елементи.
Сода бикарбонат
Содата (Н2СО3) намира широко приложение в градината срещу редица гъбични заболявания, защото гъбичките не се размножават и развиват в алкална среда. Тя е ефективно средство за борба с листогризещите гъсеници по плодните дървета. Използва се разтвор от 4-5 супени лъжици сода на 10 л вода, като короната се пръска обилно и процедурата се повтаря след 4-5 дни.
Сода се използва и срещу зелевите гъсеници, като растенията се опудрят след дъжд или поливане – с тях се справя много бързо. Има същото действие и срещу охлювите.
Сода срещу листните въшки се използва в съотношение – 4 супени лъжици на 10 л вода. Правят се 2-3 процедури в интервал от 3-4 дни, а най-добро време е на залез слънце.
В малините и ягодите често досаждат хоботници, чиито личинки увреждат завръзите още в началото на развитие. С този разтвор (2 супени лъжици на 10 л вода) се пръскат растенията 2-3 пъти през 4-5 дни, но задължително в период на формиране на завръзите.
Содата се използва и в борбата с теления червей по картофите, като при засаждането им в ямките се поставя по 0,5 чаена лъжичка. Има сведения, че при масово нападение за 2-3 години се получава чиста реколта.
Содата е напълно безопасна в разтвори 70-100 г на 10 л вода.
Използването на тези средства (пепел и сода) е особено наложително тогава, когато растенията плододават и не е желателно прилагането на химични фунгициди. Важно е да се съобразяваме с това, че попаднали в почвата – променят нейното рН, като я алкализират. При кисели почви използването им не крие никакви сериозни рискове.
Калиевият перманганат се използва често в борбата с болестите, но не намира приложение за борба с вредителите.