През последните години любителите на биологичното земеделие стават все повече и много от тях могат да се похвалят със собствени рецепти за растителна защита. По обясними причини подобни „домашни продукти“ е малко вероятно да спасят продукцията при сериозен натиск от болести, но доколкото те се използват по-скоро за профилактика, а не толкова за лечение, трябва да им се обърне необходимото внимание.
Възмущението на екологичната общност за вредата от всевъзможните използвани химични препарати за здравето на хората и околната среда изправя производителите пред трудна задача.
Перспективата да се загуби реколтата поради заболявания на растенията, причинени от фитопатогени определено не е щастлива. Предвид факта, че превенцията е най-доброто лечение, използването на домашни средства с такава цел е възможно да намали заплахата от някои болести.
Фунгицид за домати
Доматите са сред зеленчуковите култури, които най-често са засегнати от различни гъбични заболявания – фитофтора, кафява листна петнистост, сиво гниене, фузарийно увяхване и др. Съставките на домашно приготвените смеси се състоят от нарязани или смачкани скилидки на една глава чесън, 2 супени лъжици растително масло ( може да бъде рапично или друго), 4 нарязани люти чушки и сок от един лимон.
Самозвани майстори съсипват овощните дървета!
Поставят се в добре затворен стъклен или емайлиран съд, заливат се с вода и престояват 12-24 часа. Прецеждат се добре през марля и се разрежда по една супена лъжица на литър вода. Листата се пръскат от двете страни, особено при променливо време, което провокира развитието на различни патогени. Пръскането на доматите с този разтвор влияе благоприятно и върху узряването на плодовете.
Срещу брашнеста мана
Брашнестата мана при различните култури се причинява от различни видове гъбни патогени. Листата се напетняват хлоротично и се покриват с брашнест налеп от едната или от двете страни. Тя е голямо проклятие, защото може напълно да обезлисти растенията. Напада много култури – домати, краставици, пипер, тикви, тиквички и др.
Рецептата за "домашен фунгицид" е: 4 чаени лъжички хлебна сода, 1 чаена лъжичка течен сапун на 3,5 - 4 литра вода. Двустранно се пръскат листата не само на поразените участъци, а и всички възприемчиви култури по съседство.
Ябълков оцет
Това е любимо профилактично средство в арсенала на производителите на екологично чисти плодове и зеленчуци. Смята се, че състав от една супена лъжица ябълков оцет на литър вода предотвратява появата на струпясване, късно кафяво и сиво гниене.
Пръска се задължително в началото на деня, защото е възможно да се получи киселинно или слънчево изгаряне. Трябва да се пръска през няколко дни.
Хрян
Отнася се към категорията на „силните“ органични фунгициди. Използват се корените и листата на хряна. Срещу причинителя на кафявото гниене се използва 1 чаена чаша настърган корен или 2,5-3 чаши ситно нарязани листа, които се заливат с 0,5 л вода и престояват 12-24 часа, настойката се прецежда и се разрежда в 2 литра вода.
Нарязан хрян се използва срещу фитопатогенни гъби и бактерии при съхранение на плодове, като се поставя на дъното и на повърхността на касетките. Доказано ефикасно средство е при съхранение на грозде.
Царевично брашно
Може да се използва при начален стадий на поява на брашнеста мана за пръскане на плодни дървета, храсти, рози и тиквови култури.
Необходима е една чаена чаша брашно, което се накисва за едно денонощие в 5 л вода, прецежда се и се пръскат растенията.
Аспирин за защита и стимулиране на растежа
При резки промени на времето аспиринът може да бъде добра и лесна защита, като една таблетка се стрива и разтваря в 4 чаени чаши вода, добавят се няколко капки сапун и се пръскат растенията на всеки две седмици. Този разтвор е особено ефикасен при пипер и домати.
Салицинът, който се добива от кората на ива е предшественик на аспирина и се счита за мощен растителен хормон. Препоръчва се пръскането с аспирин преди цъфтеж и при съзряване на плодовете. Доматите придобиват наситен цвят което е признак за натрупване на големи количества полезни антиоксидантни вещества – ликопен.
При използването на домашни фунгициди е важно да се спазва основното правило – пръскането да започне в началото на сезона, за да се изпревари развитието на болестите, като част от превантивните мерки.
Голяма част от тези „агрохимични експерименти“ имат своето научно потвърждение.