Начало » Хоби земеделие » Малката градина
04.08.2021 г.

Как да ползвате сода в градината: 3 рецепти за пестеливи градинари

Как да запазите градината си чиста и в същото време да решите много от проблемите си
Как да ползвате сода в градината: 3 рецепти за пестеливи градинари

Всички са наясно, че содата има уникални свойства: сложете една опаковка сода бикарбонат в хладилника и тя ще ви отърве от неприятните миризми. В градината содата също е познат лечител на много беди, които притесняват градинарите. Содата за хляб е обикновен, натурален продукт, който се явява с основна реакция, а по време на реакция с киселини отделя въглероден двуокис.

В градината содата може да се използва по много начина, но ние ще се спрем само на няколко от тях, които ще са полезни за тези, които обичат чистата продукция и в същото време не искат да пилеят пари за препарати и торове. Содата за хляб може да се ползва в двора за профилактика на гъбни заболявания, тоест като фунгицид, като натурален инсектицид и като хербицид.

Борна киселина за подхранване и надеждна защита на растенията

Като фунгицид: има няколко болести по растенията, които поразяват както цветята, така и зеленчуковите растения, срещу които се използва содата за хляб понякога в съчетание с други съставки, а понякога и самостоятелно. Най-известният пример е обработка на розите срещу черни петна. Компонентите в содата за хляб имат способността да предотвратяват спорообразуването на причинителя на черните петна гъбата Marssonina rosae. Болестта обикновено се проявява в края на лятото, когато листата на розите се покриват с петна с черен цвят, след това пожълтяват, окапват и жизнеспособността на храста е заплашена.

За профилактика на болестта се използва опръскване с разтвор от 4 литра вода и 4 ч.л. сода. Този метод успешно може да се използва и в лозето. Разтворът действа на причинителя, променяйки нивото на рН на листата, което затруднява по-нататъшното заразяване на растенията с гъби.

Срещу брашнестата мана, която се появява при повишена влажност, се приготвя друг разтвор: на 4 литра вода се слага 1 с.л. сода за хляб, 1 с.л. растително олио и 1 с.л. течен сапун. Смесете всички съставки и опръскайте, когато няма ярко слънце.

Преди да опръскате всички растения обаче е добре да тествате действието на разтвора върху едно растение или само няколко листа.

Като хербицид: За борбата с младите плевелни растения първо полейте обилно. След това с 1 ч.л. посипете цялото плевелно растение, не само в центъра му. По подобен начин посипете и другите плевели, като внимавате да не засегнете културните растения.

Като инсектицид: Градинарите не обичат наличието на мравки в градината, тъй като обикновено след тези насекоми идват и листните въшки. Листните въшки се хранят с важни култури, които, собствено, се явяват и причина за конфликта между стопаните и мравките. Ако имате в градината си мравуняци, напълнете ги с вода, а след това ги засипете с 2 чашки сода за хляб. Изчакайте примерно половин час и облейте с чаша оцет. Тази комбинация ще убие болшинството от мравките.

Можете да си направите и отрова за мравки: сода за хляб и захар в равни количества. Когато насекомите изядат примамката, отделящият се в организма въглероден двуокис ще доведе до летален изход.

Срещу гъсениците на зелевата пеперуда направете смес от 50% бяло брашно и 50% сода за хляб. Посипете заразените растения. Листата на зелето са дебели, тази смес няма да им нанесе вреда, но гъсениците ще я изядат и скоро ще загинат.

Как да ползвате сода в градината: 3 рецепти за пестеливи градинари
99877
 

Последни материали
Виж
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 22-28 ноември 2024 година
Предстоящото застудяване може да е критично за неукрепналите есенници
Не подценявайте житните мухи – сем. Itonididae (Cecidomydae) и Anthomylidae
Свързани материали
Виж
Използване на водородния пероксид като безопасен фунгицид
Как да използваме содата и дървесната пепел в борбата с вредителите?
Пролетно
Обработете арпаджика със сода преди засаждане
Екологично
Домашни био „фунгициди” предпазват всичко – от доматите до ябълките
Собственичка на ферма „Мерата“ в ломското село Ковачица
Стефка Боева: Не е химера фермерите да се обединим в производството на качествено телешко месо за пазара
Председател на Асоциацията за развъждане на месодайни породи говеда в България
Стоян Чуканов: И в месодайното животновъдство сме като при зърното – не добавяме стойност
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини