Производителите на домати от южна Европа твърдят, че неконтролируемият ръст на вноса от Мароко и новата екологична политика в рамките на стратегията на Европейския съюз „Ог фермата до трапезата” заплашват жизнеността на сектора, стана ясно на срещата на Европейската контактна група по доматите с участието на представители от Франция, Италия, Португалия и Испания, съобщи електронното издание Fruitnet.
В изявление, публикувано след срещата, групата уточнява, че вносът на домати в ЕС от Мароко е нараснал от 365 695 тона през 2013 г. (когато северноафриканската държава получава преференциална квота според Споразумението за асоцииране с ЕС) до 557 225 тона през 2022 г., а ако бъде включена и Великобритания – до 701 541 тона. „Именно на британския пазар най-ясно се забелязва загубата на конкурентоспособност на продукцията от общността. През същия период износът на домати от Испания за Великобритания е намалял от 143 182 тона до 70 780 тона по данни на статистическия отдел на ООН”, се посочва в документа.
От браншовата организация възнамеряват да поискат от Европейската комисия извънредна помощ на стойност до 10% от стойността на доматите за компенсиране на щетите, причинени най-напред от неспазването на правилата за защита, включени в споразумението за асоцииране на Мароко с ЕС, както и от прилагането на митническите отстъпки по Споразумението за производство на домати в контролираната основно от Мароко Западна Сахара, която се превръща в основен регион в износа на домати.
Групата призова също да бъдат оттеглени предложените нови правила на ЕС в областта на фитосанитарията и опаковките, базирани на странегията „От фермата до трапезата”, подчертавайки, че те ще въздействат неблагоприятно на устойчивостта на продажбите в общността, тъй като няма да дадат възможност да бъдат различавани местните домати от отгледаните извън ЕС.
В контактната група са анализирани и прогнозите за тазгодишната лятна кампания, които чертаят тенденция към спад от 5% за реколтата от домати в 4-те държави, отдавана на очакваното намаление на добивите.