Проучване на G. Kumar (Kumar et al., 2020) преведено от Центъра за оценка на риска по хранителната верига се фокусира върху различните пътища, начини и ефекти на взаимодействие между различните приложения на пестициди и техните токсични ефекти върху медоносните пчели. За практиката на пчеларя е важно да познава симптомите на отравяне с пестициди.
Един от очевидните признаци за отравяне с пестициди е наличието на голям брой мъртви или умиращи пчели на входа на кошера. Това са пчели, които са били изложени на въздействието на пестициди, пръскани на полето. Друг често срещан симптом е наличието на влажна и лепкава маса от мъртви пчели на входа на кошера. Това е резултат от отравяне с някои бързодействащи пестициди, напр. фосфорорганични. Умиращите пчели протягат езиците си, през които се изхвърля нектар (регургитация) , в резултат на което се получават лепкави и влажни мъртви пчели. Пчелите, които са били изложени на въздействието на пестициди, могат да изхвърлят гъста и тъмна течност. Бързодействащите инсектициди убиват хранещите се пчели на самото поле, докато само част от тях успяват да се върнат в кошера. Понякога, когато се пръскат близките до пчелините полета, ако тези химикали влязат в пряк контакт с пчелното семейство, цялото семейство може да загине незабавно.
По-силните семейства претърпяват по-големи загуби от отравяне с пестициди, отколкото по-слабите, тъй като в тях има по-голям брой пчели, които събират храна. Пчелите, които събират храна често пренасят остатъчни пестициди в прашеца си, при своето завръщане в кошера. В резултат на това поведението на пчелите в кошера рязко се променя. Медоносните пчели в такива семейства стават по-агресивни или развълнувани. Когато се отвори кошер, съдържащ засегнати от пестициди пчели, те излитат от кошера, понякога право в лицето на пчеларя, който ги обработва. Други симптоми на отравяне включват зашеметяване, парализа, агресивност и необичайно поведение, резки, въртеливи движения. Характерно е също забавяне на дейността и пълзене на пчелите около входа на кошера. Те губят способността си да летят и в крайна сметка умират 2 или 3 дни след отравянето. Също така се наблюдават лоши модели на снасяне на яйца от пчелните майки, а в рамките на кошера настъпва прекъсване в цикъла на пилото