Ние сме солидарни с Украйна, но се създава локално пренасищане на пазара на земеделска продукция, защото вместо коридори за износ нашите държави се превръщат в складове, заяви родният министър на земеделието Явор Гечев на среща със своите колеги от Полша, Румъния, Унгария и Чехия, проведена в рамките на международното изложение „Зелена седмица-Берлин 2023”, цитиран от дирекция „Връзки с обществеността и протокол” в оглавяваното от него ведомство. „Още преди 3 месеца предупредих, че помощта, която оказваме на Украйна, ще струва скъпо на държавите от нашия регион”, припомни Гечев.
Положението в страните близо до границата с Украйна показва, че се случват неща, които изкривяват пазара, при това не само при слънчогледа. „15 млн. тона украинска пшеница минаха през европейските пазари. В момента в България има около 5 млн. тона пшеница, като добитото в страната ни количество през 2022 г. бе близо 6,5 млн. тона” подчерта министърът.
Той посочи също, че заради близостта на Черно море до войната на практика се избягва морският транспорт и е необходимо да се търсят други транспортни коридори, включително ползването на железопътните връзки. „Освен пряката помощ за Украйна трябва да мислим как да регулираме тези процеси”, коментира Гечев.
„Необходима е европейска солидарност и за нашите държави, защото конкурентоспособността е нарушена. Все пак продукцията, която влиза от трети държави, не се произвежда по същите екологични стандарти, както произведеното в Европейския съюз”, категоричен бе той.
Всички присъстващи на срещата се обединиха около мнението, че ако не се вземат мерки, положението ще се запази и тази година. Министрите се договориха темата да бъде поставена на следващото заседание на Съвета на министрите на ЕС.